Biblioteka Miejska w Jaworze gościła uczestników spotkania, podczas którego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem, Zespołem Aspergera i Mutyzmem Selektywnym „Budujemy mosty" dokonało podsumowania realizowanych przez siebie w 2017 r. projektów.W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jaworze: Starosta Jaworski Stanisław Laskowski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej Beata Janas oraz Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Jaworze Dorota Domińska-Werbel i Dyrektor Zespołu Schronisk Młodzieżowych Krzysztof Kowalczyk.
Celem pierwszego projektu pt: „Rehabilitacja społeczna i zdrowotna dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z terenu miasta Jawor - Zadanie publiczne realizowane w okresie 1.06.2017 - 31.12-2017" był rozwój umiejętności społecznych dzieci autystycznych poprzez treningi umiejętności społecznych (TUS) i zajęcia socjoterapeutyczne; umożliwienie dzieciom autystycznym korzystania z treningów integracji sensorycznej; zapewnienie krótkotrwałej opieki dla opiekunów dzieci autystycznych. Na realizację zadania przeznaczone było łącznie 8 000,00 zł, w tym środki finansowe zebrane przez Stowarzyszenie podczas koncertu charytatywnego z udziałem Moniki Kuszyńskiej, który odbył się w listopadzie 2016 roku oraz środki finansowe przekazane przez Gminę Jawor w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego z przeznaczeniem na sprzęt i pomoce dydaktyczne. Swój udział w projekcie miał również Powiat Jaworski, który udostępnił na działalność Stowarzyszenia pomieszczenia w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji.
Dzięki projektowi Stowarzyszenie zakupiło nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne, w tym laptop, drukarkę, a przede wszystkim filmy modelowe do prowadzenia zajęć z TUS, czyli Treningu Umiejętności Społecznych, a także sprzęt i pomoce do prowadzenia zajęć z SI (integracja sensoryczna). Zorganizowane zostały również zajęcia w ramach świetlicy terapeutycznej dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i mutyzmem selektywnym, z których skorzystały 23 osoby.
Kolejnym, bardzo udanym projektem realizowanym przez Stowarzyszenie i Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Jaworze był Działaj Lokalnie X „Niebieski Ogród"- na niebiesko dla Autyzmu". Projekt dofinansowany był ze środków Programu "Działaj Lokalnie Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności", realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kaczawskie. Celem projektu było zainaugurowanie akcji promującej wiedzę oraz wsparcie dla rodzin dotkniętych problemem zespołu Aspergera, autyzmem i mutyzmem. Poprzez projekt wiele dzieci i ich rodzin mogło skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Jaworze, zwiększyła się ponadto świadomość i integracja społeczna. Projekt zakładał m.in. pomoc, poprzez wspólną pracę fizyczną oraz stworzenie miejsca spotkań osób dotkniętych tym problemem i wymiany doświadczeń. We wrześniu 2018 roku ruszy grupa wsparcia dla rodziców, a z myślą o dzieciach prowadzone były zajęcia w świetlicy terapeutycznej, mające na celu kształtowanie umiejętności społecznych i komunikacyjnych.
„Moim celem, pisząc ten projekt, było poinformowanie rodziców, którzy na co dzień mają duże trudności u swoich dzieci w nawiązywaniu relacji społecznych i codziennym funkcjonowaniu, że nie są sami ze swoim problemem. Mogą przyjść do nas do poradni i uzyskać szeroki wachlarz wsparcia. Dowiedzieć się jak postępować ze swoim dzieckiem na co dzień. Zapoznać się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu" - mówiła Dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Jaworze Dorota Domińska - Werbel.
W ramach tego projektu również doposażono świetlicę terapeutyczną w specjalistyczny sprzęt terapeutyczny. Łączny koszt projektu wyniósł ponad 8 tys. zł.