71 rocznica wybuchu II Wojny Światowej to okazja do uroczystości patriotycznych, jakie odbyły się w Jaworze z inicjatywy Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Starosty Jaworskiego. 1 września, pod Pomnikiem - Grobem Nieznanego Żołnierza przy ulicy Rapackiego, spotkali się przedstawiciele wszystkich środowisk kombatanckich powiatu jaworskiego, Poseł Elżbieta Witek, delegacje władz samorządowych powiatu jaworskiego i gmin, delegacje urzędów, zakładów pracy, partii i organizacji społecznych, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy Jawora. Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli żołnierze z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Pułk reprezentowała także delegacja na czele z podpułkownikiem Krzysztofem Świderskim - dowódcą I Batalionu. Obecni byli również: mjr Mirosław Puzio, st. chor. Marek Wiciejowski i sierż. Tomasz Jurek. W podniosłej atmosferze, przy dźwięku werbli, w obecności licznych pocztów sztandarowych, delegacje złożyły pod Grobem wieńce i wiązanki kwiatów będące wyrazem hołdu i wdzięczności dla weteranów wojny oraz jej ofiar.
Druga część uroczystości odbyła się w Teatrze Miejskim w Jaworze. Zgromadzeni goście wysłuchali referatu historycznego przygotowanego przez Koło Miejskie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jaworze i wygłoszonego przez Prezesa Koła - Jana Jaśkowiaka. Referat zawierał wiele cennych informacji historycznych związanych z kampanią wrześniową i losami żołnierza polskiego w późniejszych latach. Był doskonałą lekcją historii dla młodzieży biorącej udział w uroczystościach. Po referacie do zgromadzonych przemówiła Poseł na Sejm RP - Elżbieta Witek, która podkreśliła olbrzymie bohaterstwo i heroizm obrońców Ojczyzny z 1939 roku.
Odczytano również list Poseł Marzeny Machałek skierowany do uczestników uroczystości, w którym złożyła hołd wszystkim tym, dzięki którym możemy żyć w niepodległej Polsce. Na zakończenie obchodów rocznicowych uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworze, pod kierownictwem Moniki Białek, zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do tragicznych wydarzeń września 1939 roku. Spektakl wywołał olbrzymią falę wzruszenia wśród zaproszonych gości, a młodzi artyści zostali nagrodzeni długo nie milknącymi brawami.
Organizatorzy obchodów pragną gorąco podziękować Dyrektor Barbarze Leonowicz i pracownikom Jaworskiego Ośrodka Kultury za współpracę przy organizacji uroczystości, a także Krzysztofowi Grzelakowi - Kierownikowi Placówki Terenowej Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej „TRANS-POL" w Jaworze i zawsze niezawodnym harcerzom - za udzieloną pomoc.