Według projektu ustawy Prawo o ruchu drogowym, który trafił właśnie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, służby mundurowe będą mogły interweniować na parkingach dróg wewnętrznych. Pod nadzorem straży miejskiej i policji będą m.in. parkingi przy centrach handlowych, gdzie dotychczas kierowcy mogli bezprawnie zajmować miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Rozwiązania systemowe w tej kwestii to temat przewodni VI już edycji Kampanii Parkingowej organizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Na terenie powiatu jaworskiego już po raz IV prowadzone są działania wspierające ogólnopolską Kampanię Parkingową. Akcję na terenie miasta Jawora i powiatu jaworskiego koordynuje Maria Dziadkowiec, psycholog w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze.
Tylko dzięki uregulowaniom prawnym, walka o wolne koperty dla osób z niepełnosprawnością przyniesie wymierne efekty. W tym roku na szeroką skalę do akcji przyłączyły się centra handlowe i supermarkety, które borykają się z problemem bezprawnie zajmowanych „kopert". Szczególnie w okresie przedświątecznych zakupów parkingi przy centrach są zatłoczone, a kierowcy z niepełnosprawnością nie mogą skorzystać z przysługujących im miejsc - mówi Piotr Pawłowski, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Według obecnie obowiązującego Prawa o ruchu drogowym zakaz parkowania na miejscach dla osoby z niepełnosprawnością obowiązuje jedynie na drogach publicznych. Tylko na tych terenach służby mundurowe mogą egzekwować prawo i nakładać mandat w wysokości 500 zł za wykroczenie, który został wprowadzony rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2008 r.
- W odpowiedzi na ten problem przygotowaliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. W obecnym stanie prawnym procedura interwencji Policji na oznakowanych drogach wewnętrznych jest czasami zawiła i czasochłonna. Dlatego też opracowaliśmy kierunek zmian, które bez wątpienia przyniosą ułatwienia w praktyce. Nowy projekt ustawy przewiduje również możliwość odholowania pojazdu na koszt właściciela za bezprawne parkowanie - komentuje Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
- W ramach akcji prowadzona jest dystrybucja plakatów i ulotek przez młodzież szkolną Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworze, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jaworze i członków stowarzyszeń działających na terenie powiatu jaworskiego, emisja spotu telewizyjnego w lokalnej Telewizji Jawor oraz działania sygnatariuszy Kampanii. W akcji informacyjnej uczestniczą policjanci Komendy Powiatowej Policji w Jaworze podczas rutynowych czynności. Porozumienie do działań w ramach Kampanii Parkingowej na terenie Jawora i powiatu jaworskiego zostało podpisane w roku 2005 na czas nieograniczony - mówi koordynator Kampanii Maria Dziadkowiec
Więcej informacji na temat Kampanii znajdą Państwo na www.niepelnosprawni.pl