Ministerstwo Finansów corocznie dokonuje oceny finansowej jednostek samorządu terytorialnego, m. in. na podstawie osiąganych dochodów
i wydatków bieżących. Różnica między dochodami bieżącymi
a wydatkami bieżącymi określona jest jako wynik bieżący, który
w przypadku osiągania wartości dodatnich określany jest jako nadwyżka operacyjna (odpowiednio deficyt operacyjny w przypadku ujemnego wyniku bieżącego). Wynik budżetu operacyjnego wskazuje czy jednostka samorządu terytorialnego jest w stanie pokryć wydatki bieżące dochodami bieżącymi. Im wyższa jest wartość nadwyżki operacyjnej, tym większa jest możliwość realizacji przez jednostkę samorządu terytorialnego nowych przedsięwzięć majątkowych zarówno bezpośrednio, przeznaczając tę kwotę na inwestycje lub pośrednio, spłacając wcześniej zaciągnięte zobowiązania na cele inwestycyjne. Deficyt operacyjny oznacza, że wydatki bieżące realizowane są na poziomie przekraczającym możliwości finansowe jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli sytuacja taka się utrzymuje przez dłuższy okres, może to oznaczać realizowanie zadań bieżących kosztem sprzedaży majątku jednostki („przejadanie majątku") lub poprzez zaciąganie nowych zobowiązań.
Powiat Jaworski, za okres 2005-2007 wśród powiatów, był na ostatnim miejscu w kraju. Z opublikowanych aktualnie przez Ministerstwo Finansów danych wynika, że w 2008 roku, Powiat awansował na 50 pozycję (na 285 powiatów). Biorąc pod uwagę deficyt operacyjny w 2007 roku (wynikający przede wszystkim z przejęcia i spłaty długów szpitala), wynik finansowy powiatu za ten okres jest wielkim sukcesem.