3 marca 2016 r., już po raz szósty, w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. KEN w Jaworze zorganizowano obchody „Dnia Bezpiecznego Internetu". Na uroczystości byli obecni dyrektor PCKZiU Lucyna Buczkowska, podkomisarz Kordian Mazuryk, sierżant Józef Kolanek oraz nauczyciele i uczniowie.
W tym roku DBI odbywał się pod hasłem „Lepszy internet zależy od Ciebie". Podczas tegorocznych obchodów DBI zwrócono uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Celem tego przedsięwzięcia było m.in. inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w Internecie.
Przedstawione prezentacje i filmy poruszały następujące kwestie:
1. Kradzież tożsamości - uczniowie podali definicje PHISHINGU- metody oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji, lub nakłonienia ofiary do określonych działań oraz jak się zachowywać, aby nie być ofiarą przestępstwa.
2. Cyberprzemoc, która może przejawiać się przez: wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają, podszywanie się pod kogoś w Sieci.
Najlepszą obroną w takiej sytuacji jest kontakt z najbliższymi: rodzicami, nauczycielami, dyrekcją lub organami ścigania cyberprzestępstw. Ważnym przesłaniem prezentacji było przekonanie każdego, że w walce z cyberprzemocą nie są sami. Uczniowie zachęcali do skorzystania ze strony: www.helpline.org.pl lub można zadzwonić pod numer: 0 800 100 100.
3. Uzależnienie od Internetu- to nowa pułapka, w którą wpadamy, gdy zaczynamy wierzyć, że coś lub ktoś poza nami samymi wypełni pustkę i lęk, które są w nas. Uczniowie przedstawili kilka podstawowych zasad, jak nie paść ofiarą uzależnienia, np. od gier komputerowych.
4. Bezpieczne hasła. Tym razem skupiono się na zagrożeniach, jakie występują w sieci, gdy stosujemy typowe i mało bezpieczne hasła zabezpieczające. Podano też kilka zasad jak tworzyć hasła bezpieczne.
Ważnym elementem obchodów DBI była prezentacja sierżanta Józefa Kolanka, który poruszył prawne kwestie dotyczące korzystania z internetu. Na koniec p. Waldemar Wdowiak poprowadził konkurs dla klas informatycznych na temat znajomości pojęć związanych z Siecią. Konkurs wygrali uczniowie klasy 4A. Obchody zorganizowała klasa 3A technikum informatycznego pod czujnym okiem wychowawcy - Jacka Wieczorka.