Dwie daty - 8 i 9 maja 1945 roku - są uznawane na świecie za moment zakończenia II wojny światowej. W Europie Zachodniej, a od niedawna także w Polsce, oficjalnym Dniem Zwycięstwa jest 8 maja. Tego dnia, w 1945 roku, o godz. 15.00, ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja, Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims (Francja), w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR.
Z tej okazji 13 maja 2016 roku odbył się uroczysty apel z okazji 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Gośćmi i widzami uroczystych obchodów rocznicy zakończenia wojny byli Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz Uczniowie PCKZIU.
W montażu słowno - muzycznym przedstawione zostały dramatyczne dzieje naszego narodu z okresu wojny i okupacji hitlerowskiej. Oddała je rzetelna, zgodna z prawdą historyczną narracja, a przekaz wzbogaciła doskonale dobrana, wzruszająca recytacja poezji ukazującej grozę tamtych lat oraz piękne pieśni partyzanckie i powstańcze. Apel miał bogatą oprawę muzyczną, w której wykorzystano fragmenty utworów zarówno tradycyjnych, żołnierskich, ale także współczesnych, rapowych i hip - hopowych wykonawców. O wrażenia w tej kwestii zadbali Paweł Detyna, Daniel Nawrocki i Grzegorz Wąsik z klasy II a. Swoim wokalnym talentem pochwaliła się Karolina Rydzewska z klasy II e, której głos podkreślił wymowę „dni grozy i rozpaczy".
Apel przygotowali następujący uczniowie:
klasa 2e: Karolina Rydzewska, Ewelina Widzińska, Dorota Żółty, Małgorzata Gąsior, Kamila Sienkiewicz, Paulina Cidyło, Aleksandra Pietrzak, Michał Ziemba, Agnieszka Pichalska.
Klasa 2d: Natalia Staniszek.
Klasa 1f: Ernest Wideł, Aurelia Woźniak, Agata Wilczyńska, Olga Frątczak, Krzysztof Kiecana, Damian Gwóźdź, Adrian Gwóźdź, Bartosz Tomaszewski, Nina Cidyło, Maciej Szurek, Jacek Tomaszewski.
Klasa I a: Szymon Biskup.
Klasa I d: Konrad Kocwin.
Klasa 2a: Daniel Nawrocki, Paweł Detyna, Grzegorz Wąsik.
Nad oprawą merytoryczną czuwały panie Katarzyna Lewszyk i Joanna Bereźnicka-Mężyk.
Szczególne wrażenie wywarły na widzach, już na początku przedstawienia, filmy z dziejów historycznych, i tuż po nich scena przerażającego nalotu bombowego. Z kolei wiersze związane z nadzieją, braterstwem i wolą poświęcenia żołnierzy, partyzantów, a nawet dzieci wywołały łzy wzruszenia.
Apel wzbudził ogromne zainteresowanie wśród młodej widowni, czego dowodem była idealna cisza w czasie inscenizacji i ogromne brawa po zakończeniu, a ze strony dorosłych bardzo wysokie oceny profesjonalizmu zarówno w treści, jak i formie przekazu. Bardzo chwalono umiejętności uczniów, sugestywną grę i zdolności aktorskie.