Weekend 23-25 września był bardzo ważny w historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze. W tych dniach uroczyście obchodzono 70-lecie powstania jaworskiego liceum. W piątek, do południa, młodzież obejrzała część artystyczną przygotowaną dla absolwentów. Odbyły się także spotkania licealistów z wybitnymi absolwentami. Dzisiejsi uczniowie mogli spotkać się z dr Januszem Kidą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego i polarnikiem, zastępcą kierownika wyprawy na Spitsbergen, dalej Ryszardem Zawadą, alpinistą, Wojciechem Kasprzykiem, producentem filmowym oraz Władysławem Grzywną, aktorem i Ewą Lipiec, oficerem marynarki handlowej.
Po południu odbyło się spotkanie osób, które wspomagały przygotowania do uroczystości oraz byłych i obecnych nauczycieli i pracowników szkoły. W czasie spotkania dyrektor liceum wraz z Przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów 70-lecia I Liceum, Janem Kłeczkiem, wręczyli podziękowania osobom wspierającym przygotowania do uroczystości.
Sobota była najważniejszym dniem obchodów. Właśnie wtedy rozpoczął się piąty w historii I Liceum Ogólnokształcącego zjazd absolwentów. Zainaugurowano go Mszą Świętą w kościele Św. Marcina, której przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Stefan Cichy, a koncelebrowali księża absolwenci jaworskiego liceum oraz ks. dziekan Dominik Drapiewski. Licznie przybyli absolwenci, obecni i emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły, a także rodzice różnych pokoleń uczniów i uczniowie. Nie zabrakło też sztandaru szkoły oraz sztandaru harcerskiego. Mszę Świętą uświetnił zespół Sancta Vita złożony z absolwentów Liceum.
Po Mszy Świętej uczniowie udali się na cmentarz, by zapalić znicze na grobach nauczycieli i pracowników szkoły, a absolwenci na uroczystą akademię, na którą przybyli m. in.: Stanisław Laskowski - Starosta Jaworski, Emilian Bera - Burmistrz Miasta Jawora oraz ks. dziekan Dominik Drapiewski. Nie zabrakło byłych dyrektorów szkoły: Franciszki Bartosz, jednocześnie absolwentki z 1949 roku, Bogdana H. Krupy oraz Jana Rybotyckiego. Młodzież reprezentował Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartosz Kasperkiewicz. Po wprowadzeniu sztandarów i odśpiewaniu hymnu narodowego do zebranych zwrócił sie dyrektor szkoły Mieczysław Michalski oraz J. Kłeczek. Bardzo osobiście, do starszych kolegów, zwrócił sie Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego B. Kasperkiewicz. Wśród mówców nie zabrakło Starosty S. Laskowskiego oraz Burmistrza E. Bery.
Bardzo duże wrażenie na zebranych na akademii zrobiła cześć artystyczna przygotowana przez uczniów pod kierunkiem Moniki Białek i Anny Łukaszewskiej, przy wparciu absolwentek - Joanny Wojdy i Zuzanny Przyszlak.
Po akademii B. Krupa - były Dyrektor Szkoły oraz Starosta S. Laskowski i Burmistrz E. Bera odsłonili tablicę pamiątkową ufundowaną prze absolwentów przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Poświęcenia dokonał ks. D. Drapiewski.
Dalsza część dnia, to spotkania rocznikowe i zwiedzanie szkoły. Bardzo dużą frekwencją cieszyła się sala z kronikami (najstarsza z 1948 r.) oraz przygotowana w czytelni kawiarenka, a także miejsce, gdzie swoją ostatnią książkę podpisywał były dyrektor - J. Rybotycki. Wieczorem, w gościnnych salach ECMEN-u, odbył się Bal Absolwenta, na którym bawiło się około 200 osób. Zjazd trwał do niedzieli. Wczesnym popołudniem, na podwórku szkoły rozpoczął sie piknik, wieńczący zjazd.
Niestety, wszystko co dobre szybko sie kończy. Wracamy do szarej rzeczywistości. Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy pomogli w przygotowaniu tej uroczystości. Oprócz tych, o których wielokrotnie wspominaliśmy chcemy też pamiętać o zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i pracowników liceum.
Koleżanki i koledzy absolwenci.
Do zobaczenia za dziesięć a może pięć lat.