Niepokojące zmiany, zapowiedzi ważnych reform, o których samorządowcy dowiadują się głównie z doniesień medialnych oraz powszechna niewiedza o przyszłości samorządów, nie tylko na szczeblu powiatowym skłoniły Zarząd Związku Powiatów Polskich do zwołania Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się 6 marca w Klasztorze OO. Paulinów na Jasnej Górze.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej, Andrzej Maciejewski Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Piotr Gryza podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Posłowie; Jacek Protas, Piotr Zgorzelski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Tomasz Siemoniak, Barbara Imiołczyk Dyrektor Centrum Projektów Społecznych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich; Wojciech Saługa członek Zarządu Związku Województw RP, oraz Andrzej Pyziak członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Powiat Jaworski reprezentował w Zgromadzeniu Starosta Jaworski Stanisław Laskowski.
Zgromadzenie poprzedziła msza święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Odprawił ją metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który w swojej homilii przywoływał zasady moralności, których nie powinno zabraknąć w żadnej dziedzinie życia.
Obrady Zgromadzenia zainaugurował Ludwik Węgrzyn Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, który przedstawił główny powód zwołania zgromadzenia, a mianowicie nadzwyczajną sytuację, tj. powszechną niewiedzę na temat tego, co dalej stanie się z samorządem, nie tylko na szczeblu powiatowym. Prezes Związku Powiatów Polskich skomentował bieżące działania legislacyjne, które w praktyce zmierzają w kierunku likwidacji administracji zespolonej. Wskazywał prócz tego na konieczność zmian w systemie dochodów JST. Jak mówił, bez samodzielności finansowej, nie ma samorządności. Jeśli powiaty nie będą miały środków, nie będzie też możliwości wykonywania przez nich wielu zadań.
Podczas zgromadzenia dyskutowano o takich aspektach, jak reforma oświaty i zdrowia, jak również dokonujące się zmiany w ordynacji wyborczej. Przedstawiciele powiatów rozmawiali ponadto na temat roli samorządów powiatowych w dostarczaniu usług publicznych, funkcjonowaniu publicznych służb zatrudnienia, publicznego transportu zbiorowego oraz roli powiatów w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Na zakończenie Zgromadzenia starostowie przyjęli wiele stanowisk.