W lutym ruszyła w Polsce trzymiesięczna kwalifikacja wojskowa młodych mężczyzn, wprowadzona zamiast poboru. Wszyscy stawiający się do kwalifikacji zostaną przeniesieni do rezerwy.
Celem kwalifikacji jest sprawdzenie predyspozycji oraz zdrowia psychicznego i fizycznego pod kątem zdolności do czynnej służby wojskowej.
Wszyscy stawiający się w bieżącym roku do kwalifikacji zostaną z mocy prawa przeniesieni do rezerwy z dniem, w którym orzeczenie komisji lekarskiej o ich zdolności do czynnej służby stanie się ostateczne. Osoby zgłaszające się przed komisję otrzymają dokument potwierdzający uregulowanie stosunku do służby wojskowej.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają w tym roku mężczyźni urodzeni w 1998 roku oraz ci urodzeni w latach 1993-97, którzy w poprzednich latach nie stawiali się.
Do kwalifikacji mają się też stawić kobiety urodzone w latach 1992-98, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. O przeprowadzenie kwalifikacji mogą też wystąpić ochotniczki - tegoroczne maturzystki lub studentki wyższych szkół morskich.
W powiecie jaworskim kwalifikacja rozpoczęła się w dniu 12.04 i potrwa do 27.04. 2017r. Powiatowa Komisja Lekarska orzekająca stan zdrowia osób podlegających kwalifikacji wojskowej pracuje w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji w Jaworze, przy ulicy Piłsudskiego 11, w godzinach 730 - 1330, wg następującego planu:
12 - 18.04.2017 r. - mieszkańcy Jawora
19 - 20. 04.2017 r. - mieszkańcy Gminy Bolków
21.04.2017 r. - mieszkańcy Gminy Męcinka
24.04.2017 r. - mieszkańcy Gminy Mściwojów i Paszowice
25.04.2017 r. - mieszkańcy Gminy Paszowice
26.04.2017 r. - mieszkańcy Gminy Wądroże Wielkie
27.04.2017 r. - kobiety, osoby wykonujące badania specjalistyczne oraz osoby z roczników starszych, dotychczas nie zgłaszający się.
Osoba po raz pierwszy poddana kwalifikacji wojskowej przedstawia: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm, bez nakrycia głowy, dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia oraz potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.
W razie, gdy z ważnych przyczyn osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej nie może stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską w wyznaczonym terminie, zobowiązana jest stawić się w innym dogodnym terminie, ale nie później niż 26 kwietnia br. W stosunku do osób, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny będzie nakładana kara grzywny w celu przymuszenia lub przymusowe doprowadzenie przez Policję. Natomiast osoby, które odmawiają poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane podlegają w myśl art. 224 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, karze grzywny lub pozbawienia wolności.
Okres pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej jest także okazją dla osób poddanych kwalifikacji w latach poprzednich, do wpisu w książeczce wojskowej, przeniesienia do rezerwy. Radzimy skorzystać z tej okazji, gdyż poza tym terminem, konieczna jest wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Bolesławcu.