Na zaproszenie stowarzyszenia „Haus Schlesien" samorządowcy z Dolnego Śląska gościli w Königswinter w Północnej Nadrenii-Westfalii w Niemczech, uczestnicząc w czterodniowym seminarium poświęconym zagadnieniom związanym z zarządzaniem zadaniami publicznymi na szczeblu lokalnym. W gronie samorządowców z powiatów: Wrocławskiego, Lubańskiego, Milickiego i Wołowskiego znaleźli się także przedstawiciele Powiatu Jaworskiego w osobach Starosty Stanisława Laskowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Romana Sadowskiego oraz Michała Lenkiewicza Naczelnika Wydziału Komunikacji i Drogownictwa.
Wszystkich uczestników seminarium w imieniu organizatorów oficjalnie przywitał Prezydent Stowarzyszenia - prof. dr Michael Pietsch. W ramach przygotowanego programu uczestnicy seminarium mieli okazję spotkać się m.in. ze Starostą Powiatu Rhein-Sieg Sebastianem Schusterem, który przedstawił bardzo ciekawe informacje o realizowanych przez Powiat zadaniach, w tym z zakresu komunikacji i drogownictwa (zarządzanie drogami: na 523 km dróg położonych w granicach powiatu tylko 63 km pozostaje w zarządzie państwa, kraju związkowego, czyli landu i powiatu, natomiast za pozostałe 460 km odpowiada gmina), strukturze organizacyjnej urzędu Starostwa, zasadach współpracy z samorządami gmin wchodzących w jego skład oraz sposobie finansowania tego szczebla samorządu w tym landzie. Warto przy tym zauważyć, co w naszym kraju nie jest stosowane, że budżet Powiatu w 50 procentach stanowią obowiązkowe wpłaty poszczególnych gmin, a ich wysokość uzależniona jest od liczby ich mieszkańców.
Dirk Käsbgach, Kierownik Wydziału Finansowego Königswinter, szczegółowo scharakteryzował struktury administracyjne i finansowe w landzie Północna Nadrenia-Westfalia. Polscy samorządowcy szczególnie zainteresowani byli sytuacją finansową gmin oraz możliwością zaciągania przez nie zobowiązań kredytowych.
Dr h.c. Peter Krawietz, były radny w Moguncji, stolicy landu Nadrenia-Palatynat, przedstawił wykład nt. polityki komunalnej w zakresie edukacji i kultury. Także po tym wykładzie nie obyło się bez ciekawej dyskusji z prelegentem, w której poruszano m.in. temat sposobu finansowania działalności kulturalnej, instytucji kultury, a także stowarzyszeń prowadzących działalność w sferze kultury i sportu.
Interesującym punktem seminarium było spotkanie z radnymi rady miejskiej Königswinter, reprezentującymi frakcje ugrupowań partyjnych tworzących koalicję rządzącą miastem oraz opozycji. W ramach ożywionej dyskusji padło wiele pytań dotyczących m.in. struktury organizacyjnej samorządu gminnego i powiatowego, sposobu wykonywania mandatu radnego, relacji pomiędzy władzą polityczną a administracją samorządową. Była też okazja do wymiany poglądów, bo radnych z Königswinter interesowały także kwestie funkcjonowania samorządu lokalnego w naszym kraju.
Interesująca dyskusja odbyła się także w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Bonn, której przedmiotem była przyszłość Unii Europejskiej. Punktem wyjścia do dyskusji był dokument pod nazwą „Biała Księga przyszłości Europy. Refleksje i scenariusze dotyczące przyszłości UE-27 do 2025 r.", przygotowany przez Komisję Europejską. Dokument ten ma być przedmiotem szerokich publicznych konsultacji i dyskusji we wszystkich krajach członkowskich i dać odpowiedź na pytanie: „jakiej przyszłości chcemy dla nas samych, naszych dzieci i naszej Unii?".
W programie seminarium była także wizyta w Instytucie Polskim w Düsseldorfie oraz w siedzibie parlamentu landu Północna Nadrenia-Westfalia, gdzie odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Wernerem Jostmeierem, do 31 maja br. przewodniczącym niemiecko-polskiej grupy parlamentarzystów, a także wizyta w Fundacji „Dom Kanclerza Konrada Adenauera" w Röndorf. W tym miejscu szczególne zainteresowanie wzbudziła wypowiedź byłego kanclerza, w sposób bezpośredni odnoszące się do samorządu lokalnego: „Die Kommunalpolitik ist eine Schule auch für große Politik" (Polityka komunalna, lokalna, jest szkołą do wielkiej polityki).