„Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”; rozgrywana w roku szkolnym 2017–2018 w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” - to tytuł olimpiady tematycznej adresowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych historią wojskowości. Jest ona trójstopniową olimpiadą przedmiotową, organizowaną zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.
Organizatorem zawodów jest m.in. Centralna Biblioteka Wojskowa, Wojskowe Biuro Badań Historycznych, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Fundacja PZU oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Celem olimpiady jest kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego oraz roli i miejscu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w życiu narodu i państwa polskiego. Uczeń uczestniczący w olimpiadzie musi wykazać się znajomością historii i geografii, biografii, wizerunków, analizy przemówień polityków i taktyki dowódców, organizacji wojsk i uzbrojenia żołnierzy, taktyki i analizy map oraz schematów bitew.
W Województwie Dolnośląskim w zawodach rejonowych uczestniczyło 32 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy na etapie szkolnym uzyskali wymaganą ilość punktów. 13 zakwalifikowało się do zawodów wojewódzkich uzyskując co najmniej 60 % możliwych do zdobycia punktów. Odbyły sie one 8 marca.
Po etapie wojewódzkim 9 awansowało do I części etapu centralnego z czego tylko troje, to uczniowie szkól spoza Wrocławia. Wśród nich jest uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze Łukasz Rębisz, który już 22 marca stanie przed kolejnym wyzwaniem -częścią pisemną zawodów centralnych.
Opiekunem ucznia był p. Władysław Woźniakiewicz. I Liceum Ogólnokształcące w Jaworze.