Główny Geodeta Kraju dr hab. inż. Waldemar Izdebski w dniu dzisiejszym zorganizował Spotkanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w formie telekonferencji.
W spotkaniu wzięło udział jednocześnie ponad 400 osób, w tym przedstawiciele ponad 280 powiatów. Jednym z najważniejszych tematów omawianym na spotkaniu była nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne i charakter zmian tej ustawy, który ma celu przede wszystkim: przyspieszenie procesu inwestycyjnego i usprawnień dla geodetów, wprowadzenie bezpłatnego dostępu do znacznej części danych geodezyjnych, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach.
W ustawie znalazły się między innymi takie rozwiązania, jak: uproszczone (ryczałtowe) opłaty za materiały do prac geodezyjnych, możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – wymaganego zgłoszenia pracy będzie można dokonać w ciągu 5 dni, przestaną być wymagane zgłoszenia tyczeń obiektów budowlanych, dostępność osnowy geodezyjnej online i bez opłat, mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne materiały. W efekcie czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi będzie krótszy, a to oznacza, że skróci się czas potrzebny na przygotowanie inwestycji.
„Widzę w tym bardzo duże korzyści społeczne i technologiczne” – mówi Główny Geodeta Kraju dr hab. inż. Waldemar Izdebski. „Będziemy bezpłatnie i bez żadnych ograniczeń udostępniać dane z Centralnego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Zainteresowani nimi będą mieli możliwość pobrania online tego, co ich interesuje. Efektem takiego uwolnienia danych będzie zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw sektora prywatnego, czy też zwiększenie roli prac naukowo-badawczych realizowanych przez sektor edukacyjny.” – dodaje GGK.
Wiele danych przestrzennych było do tej pory dostępnych tylko na wniosek i za opłatą. Po wejściu w życie ustawy bezpłatnie i online będzie można pobierać ze strony www.geoportal.gov.pl:
- dane topograficzne (BDOT10k),
- ortofotmapę,
- dane pomiarowe LIDAR,
- Numeryczny Model Terenu,
- dane o osnowach geodezyjnych,
- podstawowe dane o działkach i budynkach.
Ustawa wchodzi w życie 3 miesiące od daty ogłoszenia, czyli 31 lipca 2020 r., z wyjątkiem:
- art. 1 pkt 35 lit. c tiret pierwsze, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.;
- art. 5, który wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia, czyli od 1 listopada 2020 r.
Zmiany są ważne, bo lepsza geodezja to pełniejsza informacja dla administracji i obywateli.
Nie zabrakło też tematu związanego z pandemią koronowirusa. Jak zauważyła Alicja Kalinowska Naczelnik Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Powiat Jaworski dzięki funkcjonującemu geoportalowi mógł zachować stały kontakt z obywatelem, nie zauważono spadku zainteresowania danymi z zasobu geodezyjnego i kartograficznego, liczba wniosków pozostała na stałym poziomie z tym, że zdecydowana większość wniosków była składana w postaci elektronicznej przez stronę internetową : https://jawor.geoportal2.pl/map/mat/mat.php.