Najważniejszą sprawą omawianą podczas ostatniego posiedzenia Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Starostów Powiatu Jaworskiego było świadczenie usług medycznych na rzecz mieszkańców naszego powiatu w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Niżej przedstawiamy Państwu zasady korzystania z tych usług.
Wszystkie osoby ubezpieczone mają prawo do bezpłatnej opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w godz. od 8.00 do 18.00. A co mamy robić, gdy będziemy potrzebować nagłej pomocy medycznej po godz. 18.00. Większość z nas jest przekonana, że jedyny ratunek to szpital lub pogotowie ratunkowe. W ramach ubezpieczenia mamy zagwarantowaną jednak całodobową pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
W jakich sytuacjach możemy skorzystać z nocnej i świątecznej ambulatoryjnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej?
Jeśli po zamknięciu Państwa przychodni ktoś poczuje się źle, może uzyskać poradę lekarską lub skorzystać z pomocy pielęgniarki w ramach opieki ambulatoryjnej. Jest to przedłużenie opieki lekarskiej
i pielęgniarskiej podstawowej opieki zdrowotnej. Pomoc świadczona jest codziennie, po godzinach pracy przychodni, od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia. Opieka całodobowa działa również w soboty i niedziele, a także w dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy. W takim przypadku należy przyjść lub zatelefonować pod stacjonarny numer telefonu, który jest specjalnie uruchomiony dla tego rodzaju świadczenia. Jeżeli jesteście Państwo ubezpieczeni, możecie korzystać z tej pomocy bezpłatnie i bez skierowania. Należy jednak pamiętać, aby posiadać przy sobie aktualny dowód ubezpieczenia. Informacje o adresie, pod którym udzielana jest tego rodzaju pomoc można uzyskać w rejestracji przychodni, w której mamy swojego lekarza pierwszego kontaktu lub na tablicach ogłoszeń wewnątrz budynku i na drzwiach przychodni.
Co wybrać - opiekę ambulatoryjną, szpitalny oddział ratunkowy, czy pogotowie?
Ze świadczeń opieki nocnej i świątecznej można korzystać w przypadku dolegliwości, z powodu których podczas pracy Przychodni wybralibyście Państwo lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Są to najczęściej sytuacje, gdy: nie macie Państwo objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem zdrowia, zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, macie istotne obawy, że czekanie do momentu otwarcia przychodni, może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia i rozwój choroby. Do takich objawów może należeć m.in.: zaostrzenie lub nasilenie dolegliwości znanej choroby przewlekłej (np. kolejny napad astmy oskrzelowej z umiarkowaną dusznością), infekcja dróg oddechowych z wysoką gorączką, szczególnie u małych dzieci i ludzi w podeszłym wieku, silne bóle brzucha, nie ustępujące mimo stosowania leków rozkurczowych, nasilone bóle głowy, nie ustępujące mimo stosowania leków przeciwbólowych, nasilona biegunka lub wymioty, nagłe bóle krzyża, kręgosłupa, stawów, kończyn itp., zaburzenia psychiczne, z wyjątkiem agresji.
W razie nagłego zagrożenia zdrowia (np. w razie urazu), możecie Państwo skorzystać z pomocy szpitalnego oddziału ratunkowego, do którego takie osoby przywożone są przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszają się same. Przypominamy jednak, że szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony jedynie dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Do szpitalnego oddziału ratunkowego lekarz kieruje wyłącznie na badania
i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.
Kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego.
Obecność jednego z poniższych objawów może sugerować o zagrożeniu życia: utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha niejasnego pochodzenia, uporczywe wymioty, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność, będące efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta), zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenia oraz udar cieplny.
Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Nie bójmy się, że będziemy musieli zapłacić za wezwanie pogotowia. Jeśli zadzwonicie Państwo pod numer 999 lub 112 przyjmujący zgłoszenie dyspozytor oceni, czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też skierowania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej. Jednak nie nadużywajmy pogotowia. Pamiętajmy też, że do chorego nie zawsze przyjedzie karetka z lekarzem, często są to ratownicy medyczni.
Czego nie można uzyskać w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej?
Ze świadczeń opieki całodobowej oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nie należy korzystać celem uzyskania: wizyty kontrolnej w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na stosowane stale leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia oraz skierowania do specjalisty. Wszystkie powyższe świadczenia są dostępne u lekarza pierwszego kontaktu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.
Co zrobić, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie udać się do lekarza?
Jeśli po godzinie 18, w soboty, niedziele i święta zachorują Państwo
i nie będą mogli sami przyjść do poradni świadczącej ambulatoryjną pomoc lekarską, można zatelefonować i poprosić o przyjazd lekarza lub pielęgniarki do domu. Pielęgniarska opieka wyjazdowa zapewnia ciągłość pielęgnacyjnych i pielęgniarskich zabiegów leczniczych, np. zastrzyki, zmiana opatrunków itp. Numer telefonu, pod który należy zatelefonować znajdziemy u naszego lekarza pierwszego kontaktu, w rejestracji przychodni i na tablicach ogłoszeń wewnątrz i na zewnątrz budynku. Numery do ambulatorium i pomocy wyjazdowej warto zapisać w podręcznym spisie telefonów, aby w każdej chwili można było go szybko odnaleźć i wykorzystać.
W przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia
u właściwego lekarza można skorzystać również z transportu sanitarnego - świadczenie to udzielane jest osobom uprawnionym na podstawie zlecenia lekarza. Korzystanie z transportu sanitarnego może być bezpłatne lub częściowo odpłatne (reguluje to rozporządzenie Ministra Zdrowia, w którym określone są jednostki chorobowe, stopnie niesprawności oraz wysokość udziału własnego pacjenta w zależności od wskazań medycznych i możliwości samodzielnego poruszania się, oraz średnie koszty przejazdu środkami transportu sanitarnego).
Jak uzyskać informację na temat miejsca, gdzie pełniona jest całodobowa opieka?
Informację na ten temat można otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu w Przychodni, do której się przynależy. W każdej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w widocznym miejscu powinna być umieszczona informacja, gdzie pacjenci mogą zgłaszać się po pomoc
w nocy, niedziele i święta. Jeśli ktoś z Państwa nie zna jeszcze adresu
i numeru telefonu do placówki, w której w razie potrzeby może uzyskać nocną opiekę lekarską j i pielęgniarską powinien niezwłocznie sprawdzić te dane, by w wypadku nagłego zachorowania wiedzieć dokąd powinien się udać po pomoc.
O tym i innych wydarzeniach w Powiecie Jaworskim przeczytasz w najnowszym wydaniu "Kuriera Jaworskiego" (PDF 6,20MB)