Starostowie z Dolnego Śląska i Opolszczyzny spotkali się na dwudniowym Konwencie w czeskiej miejscowości Kravare, podczas którego omawiali bieżące problemy samorządów powiatowych, zajęli się „prezydenckim" projektem ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym oraz przeanalizowali założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych. W obradach uczestniczyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Olgierd Dziekoński, wiceminister zdrowia - Marek Haber, Prezes PFRON - dr Wojciech Skiba, zastępca Głównego Geodety Kraju - Jacek Jarząbek, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ - Wioletta Niemiec oraz marszałkowie województwa dolnośląskiego - Rafał Jurkowlaniec i Marek Łapiński.
Podczas Konwentu, starostowie wraz z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u dyskutowali nt. szans i zagrożeń dla organów założycielskich, w związku z ustawą o działalności leczniczej, która weszła w życie 15 lipca br. Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).
Starostowie zwrócili uwagę na kwestie finansowania zadań w ramach środków PFRON, które w ostatnich latach są systematycznie zmniejszane i skutkują ograniczeniem możliwości udzielania przez powiaty pomocy finansowej osobom niepełnosprawnych. Jak zapewnił Prezes PFRON, jeszcze w tym roku powiaty otrzymają dodatkowe środki na realizację planowanych zadań.
Podczas obrad dolnośląscy i opolscy samorządowcy mówili również o prezydenckim projekcie ustawy o zwiększeniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw. Dokument dotyczy trzech obszarów spraw: zwiększenia udziału i wzmocnienia partycypacji mieszkańców w sprawowaniu władzy w samorządzie terytorialnym, czyli efektywnego kontrolowania i współzarządzania w samorządach terytorialnych; usprawnienia współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego oraz usprawnienia i zwiększenia zdolności oddziaływania władz samorządu terytorialnego w sprawnym, skutecznym i służebnym zarządzaniu lokalnymi wspólnotami samorządowymi.
Starostowie poruszali też temat prawa geodezyjnego. O planowanych zmianach mówili przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Na zakończenie Konwentu, na wniosek Starosty Jaworskiego - Stanisława Laskowskiego starostowie przyjęli dwa wspólne stanowiska:
1. W sprawie obowiązujących standardów zatrudniania w domach pomocy społecznej oraz wysokości dotacji z budżetu państwa na pokrycie kosztów pobytu w nich pensjonariuszy, w którym oczekuje się zmian legislacyjnych mających na celu poprawę sytuacji finansowej tych placówek.
2. W sprawie projektu programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy program przebudowy dróg lokalnych -Etap II -Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój", tzw. „schetynówek", tj. zwiększenia kwoty na remonty dróg powiatowych oraz premiowania tych powiatów, które posiadają na swoim terenie kopalnie kruszyw skalnych.