W środę 26 października br. w Domu Weselnym „Pod ulubionym Jaworem" odbył się 3. Dolnośląski Turniej Taneczny Osób Niepełnosprawnych organizowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jaworze oraz Powiat Jaworski. Należy wspomnieć, iż w tym roku był to także pierwszy Transgraniczny Przegląd Tańca Osób Niepełnosprawnych, a wszystko za sprawą udziału m. in. trzech specjalnych szkół kształcących osoby niepełnosprawne po obydwu stronach polsko-czeskiej granicy (Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Jaworze, Szkoła Specjalna w Turnovie oraz w Lomnicy nad Popelkou). Warto podkreślić, iż dzieci z w/w szkół, specjalnie się przygotowywały do tego Przeglądu. Polska grupa brała udział w warsztatach, ćwicząc układ taneczny pod okiem profesjonalnego instruktora tańca, który następnie został sfilmowany i przekazany stronie czeskiej. Pozwoliło to na odpowiednio wczesne przygotowanie się młodzieży czeskiej do wspólnego wykonania programu tanecznego. Ostateczne próby i synchronizacja wspólnego układu miały miejsce dzień przed organizacją Przeglądu, gdzie w SOSW w Jaworze gościliśmy czeską młodzież.
Te trzy w/w placówki zaangażowane do transgranicznego projektu „Poznaj innych, odkryj siebie - społeczna aktywizacja osób niepełnosprawnych z obszaru polsko - czeskiego pogranicza", zgodnie z przyjętym harmonogramem działań jeszcze kilkukrotnie uczestniczyć będą w różnych przedsięwzięciach, których celem jest integracja środowisk osób niepełnoprawnych, propagowanie i promocja ich twórczości oraz prezentacja dorobku artystycznego tych osób po obydwu stronach polsko-czeskiej granicy.
Ważnym punktem wdrażanego projektu są również lekcje pokazowe dla nauczycieli uczących w trzech szkołach specjalnych (w Polsce i w Czechach), z których pierwsza miała miejsce w Turnovie i Lomnicy 21.10.2011 r. Dziesięcioosobowa grupa nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka z Jawora odwiedziła dwie szkoły specjalne: w zaprzyjaźnionym z Jaworem Turnovie oraz w Lomnicach nad Popelkou. Nasi nauczyciele nie tylko mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca ich czeskich kolegów, ale również sami prowadzili zajęcia, dzieląc się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniami. W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego przewidziana jest rewizyta. Za pośrednictwem przekazywanych bezpośrednio doświadczeń oraz metod pracy z osobami niepełnosprawnymi, wpłynąć ma to na wypracowane nowego wspólnego polsko-czeskiego modelu, który korzystać będzie ze sprawdzonych elementów pracy z osobami niepełnosprawnymi w Polsce oraz tych metod, które przyjęły się z powodzeniem w Czechach. Wyniki tych prac zostaną podsumowane, spisane i opublikowane w celu promocji efektów projektu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz budżetu Powiatu Jaworskiego.