ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Ubezpieczenia zrujnują budżety szpitali
dodano: 03-02-2012 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 8020

16 stycznia w Opolu, w trybie pilnym, spotkali się starostowie trzech województw w ramach trzech połączonych Konwentów - śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie narzuconych szpitalom warunków ubezpieczenia od skutków zdarzeń medycznych (błędów lekarskich). Nowe, dodatkowe i obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zostało nałożone na szpitale z początkiem bieżącego roku w wyniku zmian dokonanych w ustawach o działalności leczniczej oraz o prawach pacjenta i rzeczniku prawa pacjenta.

W konwencie uczestniczył Wicestarosta Michał Lenkiewicz, który poinformował, że starostowie, działając w trosce o szpitale powiatowe, a zwłaszcza o ich sytuację finansową i możliwości świadczenia usług medycznych, domagają się wycofania się przez rząd z niektórych zapisów wspomnianych wyżej ustaw, gdyż warunki zaproponowane przez PZU, jedynego oferenta w zakresie tego rodzaju ubezpieczeń, doprowadzą do ruiny wiele szpitali w kraju. Zgłoszono postulat, aby tego rodzaju ubezpieczenie miało charakter nieobowiązkowy i było fakultatywne w stosunku do dotychczas obowiązującego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, aby mogło być zawierane przez szpitale dobrowolnie na podstawie oceny dotychczas występujących rozmiarów szkód, roszczeń poszkodowanych i wypłaconych odszkodowań. Obecny na Konwencie wiceminister zdrowia Jakub Szulc musiał mocno się tłumaczyć ze skutków wprowadzenia nowych przepisów, których jak się okazało, rząd jednak nie przewidział. Nikt nie przewidział, także dyrektorzy szpitali, że PZU będzie monopolistą na rynku tego rodzaju ubezpieczeń i tak wysoko oszacuje ryzyko z tytułu ewentualnych odszkodowań i tak naprawdę swoją ofertę ubezpieczeniową postawi pod ścianą samorządy powiatowe jako organy założycielskie szpitali i odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne swoich mieszkańców.

Z przedstawionych przez obecnych na Konwencie dyrektorów szpitali danych wynika, że wzrost kosztów dodatkowego ubezpieczenia może wynieść nawet 300 proc., co przy wzroście ogólnych kosztów ich działalności związanych ze wzrostem cen będzie prowadzić nieuchronnie do ponownego ich zadłużania się. Koszt nowego ubezpieczenia w skali całego kraju, jak oszacowali dyrektorzy, może wynieść nawet ponad 420 mln zł i o tyle właśnie mniej pieniędzy szpitale będą mogły w 2012 roku przeznaczyć na leczenie chorych. W budżecie każdego szpitala, w zależności od jego wielkości, to kwota z reguły kilkuset tysięcy złotych mniej na potrzeby pacjentów. Sprzeciw dyrektorów szpitali i starostów wzbudził zwłaszcza sposób szacowania ryzyka przez ubezpieczyciela dla poszczególnych jednostek i ustalania wysokości składki ubezpieczeniowej całkowicie w oderwaniu od rodzaju prowadzonej działalności medycznej, struktury szpitali. Za absurd uznano ustalenie wyższej składki dla szpitali nie prowadzących oddziałów urazowych niż dla szpitali takie oddziały posiadające w swojej strukturze.

Drugim ważnym tematem Konwentu była piecza zastępcza i działania prowadzone przez Biuro Związku Powiatów Polskich w celu wprowadzenia zmian w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, o których poinformował starostów Marek Wójcik - zastępca Sekretarza Generalnego Związku Powiatów Polskich. Część tych zmian, korzystnych dla samorządów powiatów i gmin, może być uchwalona przez Sejm jeszcze w lutym br.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg