ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
„TWÓRCZOŚĆ – naprawdę nie zna barier”
grafika

        Plener artystyczny, który odbył się 20 września 2012 r. na terenie Pałacyku w Muchowie, pt. „Twórczość nie zna barier" - zdecydowanie wypełnił słowa zawarte w swojej nazwie. Na podsumowujące spotkanie projektu pn. „Poznaj innych, odkryj siebie - społeczna aktywizacja osób niepełnosprawnych polsko-czeskiego pogranicza", przybyło mnóstwo gości i podopiecznych kilku ośrodków dla osób niepełnosprawnych. Pałacyk w Muchowie odwiedziło sześćdziesięcioro dzieci i młodzieży z Polski i Czech, ich opiekunowie oraz przedstawiciele jednostek działających na rzecz osób z dysfunkcjami ruchowymi po obu stronach granicy.

         Cały projekt skierowany był na szeroko rozumianą integrację poprzez rozmaite działania osób niepełnosprawnych zarówno ze środowiskiem w którym żyją, jak również na poziomie międzynarodowym, czyli na budowaniu relacji z kolegami i koleżankami z sąsiedniego kraju. Innym elementem włączonym we wspólną działalność była wymiana doświadczeń poszczególnych instytucji i próba stworzenia najlepszego sposobu pracy z podopiecznymi - doświadczeniami wymieniali się Polacy i Czesi. 

          Nadrzędnym celem przedsięwzięcia było wielowymiarowe potraktowanie  sytuacji osób niepełnosprawnych - budowania ich podmiotowości przez pokazywanie pozytywnych aspektów ich życia, tj. znalezienia dziedzin, w których mogą się wykazać. Stąd powstał pomysł, by zorganizować przegląd tańca osób niepełnosprawnych, plener artystyczny pobudzający nowe umiejętności - malowanie na płótnie, street art., modelowanie w masie solnej, wykonywanie biżuterii. Na zdolności psychofizyczne dzieci i młodzieży z dysfunkcjami wpływały dwudniowe wycieczki - w polskie Karkonosze i do Czeskiego Raju. Oprócz oczywistej stymulacji ruchowej, dodatkowym walorem tych spotkań, było zaangażowanie opiekunów, wolontariuszy, rodziców do wspólnej organizacji czasu wolnego grupy i tym samym pobudzanie wartościowych relacji pomiędzy uczestnikami.

       Ostatni z elementów projektu, czyli czwartkowy plener artystyczny przerósł oczekiwania wszystkich zaangażowanych w jego powstanie. Program dnia zakładał liczne atrakcje dla podopiecznych jednostek z Jawora - Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej i prowadzących podobną działalność przedstawicieli Szkół Specjalnych w Turnovie i w Lomnice nad Popelkou.

         W roli gospodarzy wystąpili Starosta Jaworski - Stanisław Laskowski oraz kierownik projektu Krzysztof Kowalczyk, którzy przywitali  przybyłych gości: p. Bogusławę Kulińską, Zastępcę Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim,  René Broža - Naczelnika Wydziału Szkolnictwa, Kultury i Sportu z Turnova, Josefa Šimka - Wiceburmistrza Lomnic nad Popelku, przedstawicieli Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Nysa - Justynę Stankiewicz oraz Anatola Brudnowskiego (jednocześnie monitorujących przebieg projektu), a także dyrektorów i pracowników szkół specjalnych z Polski i Czech, m.in. Jaroslavę Štoudkową, Janę Šidlichovską, Jana Kłeczka, Marcina Simona oraz głównych bohaterów - dzieci i młodzież niepełnosprawną z Polski i Czech. 

         Kolejne atrakcje skierowane były bezpośrednio do dzieci - każde z nich przyglądało się różnym metodom rękodzielniczym: street artowi (malowanie spray'ami), modelowaniu masy solnej, malowaniu martwej natury oraz wykonywaniu biżuterii. Następnie każdy uczestnik wybierał technikę najbardziej mu odpowiadającą i zaczynał samodzielne tworzenie pracy (pod okiem instruktorów). Niespodzianką przygotowaną po działaniach artystycznych, było pojawienie się quadów i przejażdżka nimi po muchowskich ścieżkach. Równolegle, czekającym na swoja kolej dzieciom, rozrywki dostarczał Góral Kaczawski, zachęcający do zabaw integracyjnych i stymulujący kontakty polsko-czeskie. Wrażenia dostarczone uczestnikom sprawiły, że każdy z nich z wielką ochotą posilił się obiadem i osłodził deserem. Zgromadzenie wszystkich przy stołach stało się dobrym momentem, by przedstawić prezentację filmową z dotychczasowych działań, podsumować wspólną pracę i zacząć myśleć o kolejnej - głos zabrali reprezentanci placówek z obu uczestniczących w projekcie krajów.

Poobiedniej rozrywki uczestnikom pleneru, dostarczył zespół muzyczny złożony z podopiecznych jaworskich Warsztatów Terapii Zajęciowej, wykonujący utwory polskich artystów. Jednocześnie ten występ stał się kwintesencją integracji polsko-czeskiej, ponieważ uaktywnił wszystkich zgromadzonych, którzy spontanicznie włączyli się we wspólne śpiewanie, akompaniowanie, a nawet tańczenie, niezależnie od języka, stopnia niepełnosprawności i wieku.

        Końcowym etapem programu dnia było złożenie podziękowań dla organizujących i wspierających projekt oraz nagrodzenie tych, którzy najaktywniej włączyli się w jego realizację. Pamiątkowe statuetki oraz upominki dla szkół na swoje ręce przyjęli dyrektorzy ośrodków specjalnych w Jaworze, Turnovie i Łomnic nad Popelkou, zdjęcia na płótnie dostali - pani Bogusława Kulińska, Stanisław Laskowski, Marcin Simon oraz Josef Šimek. Uhonorowane zostały także dzieci najbardziej zaangażowane w proponowane działania, wśród Czechów byli to: Ludmila Hubínková, Barbora Hlavová, Lukáš Najman, a wśród Polaków: Krystyna Woźniak, Paulina Partyka i Fatima Mirga.

        Finałem spotkania było wspólne zdjęcie - upamiętniające dzień pełen wrażeń, na którym zgromadziło się większość osób biorących udział w plenerze, zarówno gości, opiekunów, a przede wszystkim dzieci, które zaprezentowały także swoje prace, wykonane tego dnia.  

Skupienie, oddanie się zajęciom, radość, spontaniczne uśmiechy, gesty i słowa dzieci wyrażane w czasie wykonywania zadań okazały się bezcenne i były najlepszym podziękowaniem dla organizatorów. Obserwacja poszczególnych działań sprawiła, że wdrożony projekt spełnił swój cel - odkryto innych i poznano siebie - z nowej, ciekawej strony.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg