W ramach kontynuacji współpracy rozpoczętej w poprzedniej kadencji pomiędzy władzami Powiatu Jaworskiego, a przedstawicielami sołectw naszego Powiatu, w dniach od 12 do 15 lutego br. w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyły się kolejne już spotkania Starosty Jaworskiego, Stanisława Laskowskiego z sołtysami, z poszczególnych gmin. Spotkania te, organizowane praktycznie corocznie są doskonałą okazją do zapoznania z możliwościami powiatu, a z drugiej strony z oczekiwaniami mieszkańców poszczególnych sołectw. W spotkaniach uczestniczyli również dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, tj. Zarządu Dróg Powiatowych – Zbigniew Zdebiak, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Grażyna Rutkiewicz oraz Powiatowego Urzędu Pracy- dyr. Barbara Dziasek oraz z-ca Jarosław Simon.
Celem spotkań było przedstawienie sytuacji finansowej Powiatu Jaworskiego, jak również zrealizowanych oraz planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych i remontowych. Jak podkreślił Starosta, ich realizacja będzie oczywiście zależeć od pozyskania środków zewnętrznych. Sołtysi zgłaszali natomiast kłopoty i problemy swoich mieszkańców. Zwyczajowo najwięcej pytań dotyczyło poprawy stanu dróg powiatowych, zainstalowania nowych barierek ochronnych, utrzymania poboczy oraz przydrożnych rowów, jak również drożności studzienek kanalizacyjnych, czy też budowy nowych chodników w poszczególnych wsiach, wycinki przydrożnych drzew oraz odbudowy murów oporowych.
Wiele uwagi poświecono sprawom związanym z działalnością Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W trakcie spotkania przedstawione zostały m.in. kwestie dotyczące pomocy społecznej, systemu pieczy zastępczej i wspierania rodziny, pomocy pełnoletnim osobom usamodzielnionym, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pomocy osobom niepełnosprawnym, korzystania z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz poradnictwa, które w zakresie prawnym i psychologicznym udziela bezpłatnie PCPR. Przedstawione zostały również zasady dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego oraz usuwania barier architektonicznych. Omówiono także możliwości uczestniczenia w bezpłatnych kursach oraz wyjazdach na turnusy rehabilitacyjne w ramach programu „Aktywni i Potrzebni”, jak również dofinansowania zakupu sprzętu w ramach programu „Aktywny Samorząd”.
Z kolei Powiatowy Urząd Pracy przedstawił zebranym sytuację dotyczącą bezrobocia, która, ze względu na spowolnienie gospodarki naszego kraju, jest obecnie bardzo trudna. Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy – PUP dysponuje szeregiem instrumentów, dzięki którym możliwe jest choćby częściowe minimalizowanie bezrobocia. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się staże, prace interwencyjne, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, specjalne programy dla wybranych grup wiekowych, programy dla niepełnosprawnych, jak również liczne szkolenia, dzięki którym łatwiej znaleźć pracę, jak również możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, tym bardziej, iż w stosunku do roku ubiegłego wzrosła – do 18 tysięcy – kwota, jaką można na ten cel uzyskać.
Wszyscy sołtysi zgodnie podkreślali, że spotkania takie są bardzo pożyteczne i celowym jest organizowanie ich przynajmniej raz w roku. Optymistycznym akcentem tych spotkań były podziękowania od sołtysów za współpracę, kierowane zarówno w stronę władz samorządowych powiatu, jak i dyrektorów jednostek organizacyjnych.