ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Razem wiemy więcej
dodano: 24-04-2013 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 8092

Workshop, czyli lekcja pokazowa zorganizowana w celu wymiany doświadczeń terapeutów, opiekunów i wolontariuszy pracujących z seniorami po obu stronach granicy był kolejnym wydarzeniem zorganizowanym przez Powiat Jaworski, w ramach unijnego projektu „CZTERY PORY ŻYCIA - aktywny senior polsko-czeskiego pogranicza". 18 kwietnia, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Jaworze, Mierczycach i Bolkowie mieli okazję odwiedzić Dom Emeryta „Pohoda" w czeskim Turnovie. Program kilkugodzinnego pobytu był wypełniony do ostatniej minuty - najpierw Czesi opowiedzieli o swojej placówce i oprowadzili naszą trzynastoosobową grupę po obiekcie, po czym o swoim miejscu i sposobie pracy opowiedzieli Polacy, wzbogacając swoje wystąpienie o praktyczną naukę jednej z technik arteterapeutycznych.

Gospodarz Domu Emeryta - Jaroslav Cimbál dołożył wielu starań, by polscy goście w jak największym stopniu skorzystali z pobytu, dzięki temu odwiedzono większość obiektu, w tym: gabinet rehabilitacyjny, zaplecze socjalne, stołówkę, miejsce do działań plastyczno-manualnych, prywatne pokoje podopiecznych, tzw. przedszkole dla seniorów oraz ogród. Goście byli przede wszystkim pod wrażeniem standardu budynku, którego niewątpliwą zaletą jest przestrzeń - dużo wolnego miejsca i naturalnego światła dającego poczucie otwartości i braku przytłoczenia mogącego kojarzyć się z osamotnieniem osób w nim przebywających.

Polska cześć spotkania oparta była na omówieniu zasad funkcjonowania rodzimego systemu opieki nad starszymi, zwłaszcza na przykładzie trzech jednostek działających na terenie Powiatu Jaworskiego. Uzupełnieniem do wystąpienia p. Ewy Kolar - starszego instruktora terapii zajęciowej w DPS-ie w Jaworze - była prezentacja zdjęciowa pokazująca i opisująca podstawowe zagadnienia pracy z seniorami. Dodatkowym i cennym wydarzeniem było zademonstrowanie sztuki origami przez dwie polskie podopieczne p. Danusię i p. Marię, które pokazały jak tworzyć papierowe niezwykłości - precyzja i pomysłowość wykonania zadziwiły czeskich pracowników DS „Pohoda". Zostali oni obdarowani efektami pracy obu pań, jest więc szansa, że Czesi wyniosą również praktyczne umiejętności po odwiedzinach polskich gości.

Analizując spotkanie warto podkreślić, że sposoby i metody pracy z seniorami są zbliżone w obu krajach. Oparte one są na podmiotowości, pobudzaniu umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie pomimo dysfunkcji, wielowymiarowe wsparcie - zdrowotne, rehabilitacyjne, psychiczne, duchowe oraz dostarczaniu rozrywki. Zasadnicza różnica polega jedynie na finansowaniu tego typu jednostek.   W czasie naszego pobytu można było to zaobserwować przede wszystkim przyglądając się sprzętowi, w jaki wyposażona była placówka. Polscy pracownicy DPS-u najbardziej zazdrościli czeskim kolegom wysoko wyspecjalizowanego łóżka dla podopiecznych leżących, które pozwala na bardziej swobodne układanie i przekładanie chorych. Niestety w powiatowych jednostkach radzenie sobie z unieruchomionymi osobami oparte jest na sile ludzkich rąk, turnovski ośrodek dysponuje zmechanizowanymi urządzeniami odciążającymi pracowników.Nasza placówka posiada natomiast dużo bogatszy sprzęt rehabilitacyjny, a tym samym większą możliwość przywracania do sprawności swoich podopiecznych.

Wspólny czas polskich i czeskich pracowników zajmujących się seniorami obfitował w wiele pozytywnych emocji, spontanicznych rozmów - pozwalających lepiej poznać problemy i zagadnienia dotyczące tej grupy zawodowej. Uśmiech towarzyszył zarówno gospodarzom, gościom, jak i mieszkańcom DS „Pohoda" (udało się odwiedzić jedną z tamtejszych seniorek i zobaczyć jak funkcjonuje w życiu codziennym; była bardzo ucieszona, że mogła przyjąć polską delegację).

Dodatkową atrakcją dla polskiej grupy przygotowali członkowie stowarzyszenia Miłośników Turnova. W zamian za dwukrotną już gościnę w Jaworze, przygotowali krótką wycieczkę po swoim mieście. W czasie wspólnego spaceru, pokazali kilka interesujących miejsc, jednocześnie starając się jak najwięcej opowiedzieć o jego historii. Zwiedzono kościół pw. Św. Maryi Panny, Muzeum Czeskiego Raju z wystawą prac turnovskich jubilerów oraz oryginałem największego płótna czeskiego malarza Mikoláša Aleša.

Podsumowując wyjazd można stwierdzić, że sprzyjała nam pogoda i ludzie - w uroczej wiosennej aurze, spotkaliśmy sympatycznych i chętnych do współpracy ludzi. Rokuje to dobrze realizacji kolejnych polsko-czeskich zadań zaplanowanych w projekcie: dwóch wycieczek w polskie Karkonosze i do Czeskiego Raju.

Wydział Rozwoju, Promocji i Funduszy Europejskich w Starostwie Powiatowym w Jaworze

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg