ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
CZTERY PORY ŻYCIA – AKTYWNY SENIOR POLSKO – CZESKIEGO POGRANICZA
dodano: 19-06-2013 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 7845

Pomysłodawcy, organizatorzy i osoby bezpośrednio uczestniczące w realizowanym przez Powiat Jaworski projekcie dokładają wszelkich starań, ażeby jego nazwa: „CZTERY PORY ŻYCIA - AKTYWNY SENIOR POLSKO - CZESKIEGO POGRANICZA" jak najlepiej spełniała się w rzeczywistości, w codziennym życiu osób w podeszłym wieku. Potwierdzają to kolejne wydarzenia odbywające się za sprawą pracowników i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jaworze, emerytów, rencistów z Jawora, Bolkowa i czeskiego Turnova, zrzeszonych w lokalnych organizacjach seniorów.

Bal karnawałowy, który zgromadził ok. 150 osób z Polski i Czech, będących w różnym wieku i formie fizycznej, przekonał wszystkich do zaangażowania się we wspólną zabawę i integrację. Potem nastąpił wyjazd do Turnova i możliwość zaprezentowania różnorodnych form wsparcia i pomocy podopiecznym domów pomocy społecznej w obu krajach. Dużą aktywnością wykazały się panie reprezentujące DPS w Jaworze i Bolkowie, które starały się nauczyć czeskie arteterapeutki zaawansowanej sztuki origami. Rozegrany w Jaworze turniej sportowy nastawiony był na motywującą rywalizację oraz uaktywnienie seniorów w dyscyplinach najbardziej odpowiadających ich możliwościom zdrowotnym (rozegrano zawody w kręgle, warcaby oraz szachy).

Wydarzeniem, które ostatnio miało miejsce w ramach tego projektu, była dwudniowa wycieczka w polskie Karkonosze. Jej uczestnikami byli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Jaworze, także przebywający w Mierczycach i Bolkowie, członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Emerytów z Jawora oraz Bolkowa, a także Czesi stowarzyszeni w Towarzystwie Miłośników Turnova. Czterdziestoosobową grupę wspomagała pani przewodnik oraz tłumaczka, ułatwiająca komunikację i pozwalająca Czechom zgłębić wiedzę o odwiedzanych miejscach.

Całość atrakcji zaplanowana była przede wszystkim ze względu na dostępność i stan zdrowia osób starszych. Wycieczka rozpoczęła się od spaceru po Karpaczu, co dało możliwość podziwiania otaczających miejscowość gór, z królującą nad nimi Śnieżką. Następnie zaplanowany był pobyt w grocie solnej, w której powietrze bogate jest w cenne mikroelementy i zawiera bardzo mało zanieczyszczeń charakterystycznych dla współczesnego środowiska. W związku z tym każdy
z uczestników miał szansę chociaż w jakimś stopniu podreperować swoje zdrowie.

Kolejnym punktem na trasie było odwiedzenie miasteczka westernowego w Ścięgnach, gdzie wycieczkowiczów przywitano posiłkiem, a następnie zaprezentowano wiele atrakcji związanych z tradycją kowbojskiego życia. Aktorzy odegrali inscenizację pokazującą napad na bank, większości znany z amerykańskich westernów. Chętni mieli okazję przejechać się powozem zaprzęgniętym w konie i z tej perspektywy obejrzeć świat kowbojów i Indian. Nie zabrakło także zajęć aktywizujących - polsko-czeska kolejka ustawiła się, by strzelać z łuku do celu, co niektórzy zechcieli poczuć się jak prawdziwi ludzie „Dzikiego Zachodu" i zaopatrzyli się w kapelusze i inne pamiątki.

Po wrażeniach z Western City w Ścięgnach grupa przemieściła się do miejsca zakwaterowania, by tam po zasłużonym odpoczynku, przystąpić do kolejnych działań. Wieczór pierwszego dnia wypełniony był zadaniami służącymi integracji uczestników wycieczki. Zorganizowano konkursy, zadania zręcznościowe, quiz wiedzy Czechów o Polakach i Polaków o Czechach, występy wokalne, a także potańcówkę. Jak zapewniają uczestnicy, zakończyli dzień w bardzo dobrych humorach i z energią na kolejne atrakcje.

W drugim dniu uczestnicy wycieczki mieli możliwość skorzystania z innych uroków Karkonoszy, w tym odbycia spaceru nad wodospad Szklarki. Wszyscy chętnie przemierzali tę trasę, a Czesi wykazali spore zainteresowanie tajemnicami przyrody skrywanymi po polskiej stronie gór łączących nasze dwa kraje. Kolejną atrakcją były odwiedziny w Chacie Walońskiej w Szklarskiej Porębie. Na miejscu można było podziwiać okazałą kolekcję bogactw naturalnych, wysłuchać legend o Duchu Gór Liczyrzepie, a także wziąć udział w walońskich ceremoniach: Próbie Pokory w dybach oraz Próbie Żywiołu Ognia i Wody. Co niektóre panie zostały wiedźmami walońskimi i czuwały nad swoją grupą, dyscyplinując ją w podwojach królestwa średniowiecznych mistrzów zajmujących się szlachetnym wykorzystywaniem dóbr natury.

Po emocjach związanych z pobytem w miejscu pełnym mrocznych
i alchemicznych atrakcji przemieszczono się do „Galerii pod Aniołem" w Dobkowie, gdzie seniorzy mieli okazję posłuchać wykładu o powstawaniu przedmiotów z gliny, a następnie samodzielnie zmierzyć się z tym tworzywem i swoimi możliwościami plastycznymi. Na warsztatach tych powstały liczne prace, które pokazały, że liczą się przede wszystkim chęci do działania, a nie tylko zdolności manualne. Gospodarze galerii zadbali także o dodatkową rozrywkę dla swoich gości - zajęcia plastyczne w plenerze, a także przygotowano zawody sportowe, m.in. zaproponowano jazdę na nartach w środku lata. Chętnych nie zabrakło, dobrego humoru także.

Materiałem, który pozwalał czerpać inspirację, był obszerny katalog fotografii dokumentujący poszczególne punkty programu. W celu stworzenia relacji z tego wyjazdu przeprowadzono także rozmowy z jego uczestnikami, by zebrać jak najwięcej informacji, odczuć i opinii dotyczących zaplanowanych działań. Satysfakcjonujące jest słuchanie pozytywnych i pochlebnych ocen, zarówno podopiecznych domów pomocy społecznej, emerytów, a także opiekunów wycieczki. Wartościowe okazało się wyjście poza mury codzienności, zobaczenie piękna danego przez naturę, uczestniczenie w nietypowych formach aktywności. Pomimo, że odbiorcami tego projektu są osoby starsze, z różnymi schorzeniami, ograniczeniami ruchowymi, to chętnie angażują się w proponowane formy aktywności, by wydobyć ze swojego życia jak najwięcej, zobaczyć coś interesującego, doświadczyć czegoś nowego. Ich radość oparta jest na małych rzeczach, ale niewątpliwie jest szczera i warta naśladowania.

Podkreślenia wymaga fakt, że nie jest to jednorazowe działanie - kolejna wycieczka, odbędzie się tym razem na terenie partnera projektu, czyli w Czeskim Raju i również po konsultacjach ze wszystkimi odbiorcami, zostanie przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Jaworze.

Wydział Rozwoju, Promocji i Funduszy Europejskich w Starostwie Powiatowym w Jaworze

 



Projekt „CZTERY PORY ŻYCIA - aktywny senior polsko-czeskiego pogranicza" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg