20 czerwca br. obradowała Komisja Bezpieczeństwa i Porządku pod przewodnictwem Starosty Jaworskiego, Stanisława Laskowskiego. Tematem posiedzenia był problem kradzieży, jako najpowszechniej występującego przestępstwa na terenie powiatu jaworskiego oraz przeciwdziałanie oszustwom na szkodę osób starszych. Oba tematy zostały przygotowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, na podstawie statystyk z lat 2010 - 2012, a referował je i odpowiadał na pytania podinspektor Leszek Drabczyk - członek Komisji. Przedstawione dane statystyczne wykazują, iż kradzieże to ok. 50 % wszystkich przestępstw, jednakże większość z nich następuje z winy poszkodowanych i spowodowana jest brakiem ostrożności, naiwnością i lekceważeniem problemu, np. otwarta torebka podczas zakupów w markecie, widoczny w kieszeni portfel, czy pozostawiona na dachu samochodu saszetka z pieniędzmi i dokumentami, nie mówiąc o wartościowym sprzęcie pozostawionym w widocznym miejscu w samochodzie. Miejscami, w którym najczęściej dochodziło do kradzieży w roku 2012 były posesje, mieszkania /82/, parkingi /35/ oraz sklepy, placówki handlowo-usługowe /33/. Najczęściej przedmiotem zaboru były elementy metalowe /30/, samochody /22/, telefony komórkowe /21/ i na równi ze sprzętem RTV, aparatami fotograficznymi i nawigacjami - katalizatory samochodowe /15/.
Pomimo kontynuacji akcji Policji „Nie stwarzaj okazji - razem przeciwko kradzieżom" nadal istnieje konieczność upowszechniania wśród mieszkańców powiatu wiedzy na temat właściwego zabezpieczania mienia przed kradzieżą i podniesienia poziomu świadomości w tym zakresie m.in. poprzez spotkania w różnych środowiskach oraz kolportaż ulotek prewencyjnych, które zostały wydrukowane dzięki środkom finansowym przekazanym przez samorząd powiatowy i samorządy Jawora, Bolkowa, Mściwojowa, Paszowic i Wądroża Wielkiego.
Drugi temat, któremu Komisja poświęciła swoją uwagę to oszustwa w stosunku do osób starszych. Wiele słów powiedziano i napisano na temat podszywania się pod „wnuczka", jednakże pomysłowość osób wykorzystujących naiwność i łatwowierność osób starszych nie zna granic. Ostatnio dokonuje się wiele kradzieży metodą „na masażystę" czy „ na elektryka" i „akwizytora". We wszystkich tych przypadkach sprawcy najpierw sprawdzają warunki życia ludzi starszych, a po wpuszczeniu do mieszkania i skutecznego odwrócenia uwagi, dokonują kradzieży gotówki (od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych) i biżuterii. Mając na względzie ograniczenie tego zjawiska Policja prowadzi działania informacyjne za pośrednictwem lokalnych mediów, za pośrednictwem parafii, podczas spotkań i pogadanek w placówkach opiekuńczych i zebrań środowiskowych, a także podczas zajęć w szkołach.
Podsumowując dyskusję Komisja uznała, iż temat jest na tyle poważny, iż należy w dalszym ciągu kontynuować działania prewencyjne, przeciwdziałające tym zjawiskom.
Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Jaworze