Góra Górzec nazywana przez miejscową ludność Kalwarią jest obszarem wyjątkowym dla całego regionu powiatu jaworskiego. Jest to miejsce atrakcyjne turystycznie ze względu na usytuowanie w Parku Krajobrazowym Chełmy oraz bezcenny skarb, jaki kryje otaczający je las. Skarbem Lasu Mnichów są kapliczki drogi krzyżowej z 1740 roku rozsiane wokół góry.
Z opracowań na temat tego miejsca dowiadujemy się, że Górzec mógł być podobnie jak Ślęża miejscem pogańskich kultów, a także warownym grodziskiem. W średniowieczu powstał tu niewielki zameczek. W jego ruinach w XVII wzniesiono kaplicę pielgrzymkową. Na mapie Księstwa Jaworskiego z 1615 roku obok miejscowości Hermsdorf (Męcinka) szczyt góry zaznaczony był trzema krzyżami, co oznaczało miejsce kultu. Dzięki Cystersom, którzy byli gospodarzami tych ziem od średniowiecza aż do 1810 roku Górzec stał się miejscem pielgrzymkowym. W 1740 roku wzdłuż wzniesienia na szczyt ustawiono Stacje Męki Pańskiej - wykute w piaskowcu z niemieckimi napisami wyrytymi gotykiem.
Mieszkańcy powiatu jaworskiego oraz Legnicy i pobliskich miejscowości bardzo cenią sobie to szczególne miejsce licznie je odwiedzając. Szczególną okazja są pielgrzymki: ekologiczna, organizowana na wiosnę i pasyjno - pokutna, odbywająca się w pobliży święta Podwyższenia Krzyża.
Skarb Lasu Mnichów, czyli Kalwaria został także doceniony i zauważony w Polsce czego dowodem jest pismo prof. dr hab. Andrzeja M. Wyrwy - Przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce zezwalające na używanie logo Szlaku Cysterskiego w materiałach promocyjnych, oznakowaniu turystycznym i dla promowania drogi krzyżowej rozsianej wokół Góry Górzec. Analiza zespołu do badań nad historią i kulturą Cystersów w Polsce Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pozwoliła pozytywnie zaopiniować tę decyzję. Na podstawie porozumienia Fundacji Kultury i Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce prof. dr hab. Andrzej Wyrwa jako przewodniczący Rady przy Prezesie Polskiej Kongregacji Cystersów wydał pozytywną opinię co dało możliwości promowania tego miejsca jako elementu Szlaku Cysterskiego.
Jest to zatem doskonała promocja powiatu jaworskiego oraz możliwość jeszcze większego rozpropagowanie tego niezwykłego miejsca.