Realizacja Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w 2010 roku była wiodącym tematem Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego, który odbył się w dniach 21 - 22 stycznia br. we Wrocławiu. Starostowie bardzo krytycznie ocenili sposób działania zespołu opiniującego wnioski samorządów oraz ostateczny podział środków pomiędzy samorządy gminne i powiatowe. W wyniku zaostrzenia kryteriów formalnych już w trakcie ich oceny zespół odrzucił wiele ofert złożonych przez powiaty, przeznaczając znacznie więcej środków dla samorządów gminnych. Konwent w przyjętym stanowisku wyraził całkowitą dezaprobatę dla działań zespołu wnioskując do wojewody o rozważenie możliwości przeprowadzenia dodatkowego naboru wniosków tylko dla powiatów w ramach środków powstałych w wyniku oszczędności przy już realizowanych przez samorządy zadaniach. Jak wynika z przedstawionych danych województwo dolnośląskie jest jedynym województwem w kraju, w którym drastycznie zachwiana została zasada równego podziału środków pomiędzy gminy i powiaty (63 proc. do 37 proc.).
Drugim ważnym tematem były konsekwencje finansowe dla budżetów powiatów wynikające z nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w związku z nieodpłatnym wydawaniem gminom wypisów i wyrysów z operatu ewidencyjnego. Tu także starostowie byli jednomyślni w ocenie negatywnych skutków tych zmian dla finansów powiatów, domagając się w swoim stanowisku od Głównego Geodety Kraju zapewnienia rekompensaty utraconych z tego tytułu dochodów.
Finansowanie świadczeń zdrowotnych w szpitalach przez NFZ w 2010 roku było tematem kilku ostatnich Konwentów. Z uwagi na wagę tego problemu znalazł się on także w programie styczniowego posiedzenia. Z analizy przedstawionej starostom przez Macieja Piorunka, Przewodniczącego Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych, jednoznacznie wynika, że w 2010 roku szpitale otrzymają z NFZ mniej pieniędzy na leczenie pacjentów. Obecna podczas Konwentu Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału NFZ - Wioletta Niemiec, stwierdziła, że Oddział ogłosi w lutym konkurs na świadczenie usług z zakresu opieki długoterminowej dla podmiotów realizujących te usługi na rzecz pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Jest to szczególnie istotne dla zapewnienia tych usług dla podopiecznych DPS w Jaworze z filiami w Bolkowie i Mierczycach.
W drugim dniu dominowały problemy edukacji. Gościem Konwentu była Lilla Jaroń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która zapoznała starostów z przygotowywanymi w resorcie zmianami w systemie informacji oświatowej (SIO) oraz projektami wspierającymi rozwój edukacji w różnych obszarach i możliwościami współpracy z samorządami w ich realizacji. Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - Jerzy Łużniak oraz Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego - Grzegorz Łyczko zapoznali starostów z przebiegiem realizacji projektu dotyczącego modernizacji szkolnictwa zawodowego na Dolnym Śląsku, w którym uczestniczy również powiat jaworski. Ponieważ realizowany jest on przez Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu z dużym opóźnieniem, przedstawiciele UMWD zobowiązani zostali do bieżącego informowania Konwentu o postępie prac przy wdrażaniu tego projektu.