ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
dodano: 27-08-2014 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 7693

25 sierpnia br. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez Starostę Jaworskiego, Stanisława Laskowskiego, którego głównym  tematem było przygotowanie samorządów na wypadek potencjalnego wystąpienia ognisk afrykańskiego pomoru świń oraz zagrożenia związane z gorączką krwotoczną Ebola. W posiedzeniu, oprócz członków zespołu uczestniczyli również pracownicy urzędów odpowiedzialni za sprawy związane z zarządzaniem kryzysowym.

Posiedzenie rozpoczął Powiatowy Lekarz Weterynarii, Roman Steć, który przedstawił kwestie związane z występowaniem ognisk afrykańskiego pomoru świń, jak również innych chorób zakaźnych zwierząt. Obecnie ogniska tej choroby występują na wschodzie kraju, głównie w powiatach sokólskim i białostockim. Zwrócił on uwagę na nielegalne przewożenie materiału hodowlanego z terenów objętych chorobą oraz upolowanych zwierząt w lasach na terenach zapowietrzonych, jako przyczyny możliwości rozprzestrzeniania się tej choroby. Podczas dyskusji podniesiony został również problem konieczności wskazania osób odpowiedzialnych w poszczególnych gminach za sprawy kryzysowe, oraz możliwości właściwego kontaktu odpowiednich służb z tym osobami, m.in. w przypadku zdarzeń drogowych.    

Jako kolejny głos zabrał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Ryszard Tchorowski, który omówił zagrożenia związane z gorączką krwotoczną Ebola. Choroba ta występuje na terenie Afryki Zachodniej (Gwinea, Liberia, Nigeria) i przenoszona jest poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osoby chorej lub zmarłej na tę chorobę. Możliwość wystąpienia epidemii (większych ognisk choroby) w Europie jest teoretycznie możliwa, choć mało prawdopodobna. Zakażenie gorączką krwotoczną może nastąpić poprzez kontakt z osobą powracającą z Afryki. Bardzo istotne jest więc, aby osoby powracające z krajów objętych epidemią Eboli zgłaszały się do kontroli do lekarzy POZ, celem poddania się badaniom i obserwacji przez okres trzech tygodni.

Ostatni temat posiedzenia dotyczący udzielania pomocy osobom podejrzanym o zarażenie chorobą zakaźną oraz przygotowanie Pogotowia Ratunkowego do ich transportu przedstawiła Kierownik Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jaworze Anna Tołyż. Stwierdziła ona m.in., że zespoły posiadają na wyposażeniu pakiety ochrony biologicznej i są w stanie zabezpieczyć pacjenta i ratowników przed zakażeniem oraz przetransportować chorego do jednego z czterech szpitali zakaźnych na terenie województwa dolnośląskiego.

Podsumowując dyskusję, Starosta przypomniał o obowiązku aktualizacji planów w zakresie procedur postępowania w przypadkach wystąpienia chorób zakaźnych u ludzi i zwierząt, szczególnie dotyczących zbierania zabitych zwierząt i przygotowania grzebowisk.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg