„JAK ZAPRZYJAŹNIĆ SIĘ Z RYNKIEM PRACY" to myśl przewodnia VI Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i jednocześnie, zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze konferencji, która odbyła się dnia 24 października br.
Aby przybliżyć tematykę kluczowej dziś umiejętności samodzielnego zdobywania informacji oraz posiadania własnej strategii wyszukiwania i oceny informacji na rynku pracy, a tym samym zaprzyjaźnienia się z rynkiem pracy zaproszono, do wspólnej dyskusji, nauczycieli zawodów, pedagogów, psychologów, uczniów szkół średnich oraz inne osoby zainteresowane tematyką orientacji zawodowej. W ramach współpracy i wymiany doświadczeń zaproszono prelegentów, którzy dzięki własnemu doświadczeniu zawodowemu przedstawili problematykę takich tematów, jak: „Rynek pracy i zachodzące zmiany" Dorota Szcześniewska, prezes Związku Pracodawców Ziemi Jaworskiej, która poruszyła istotę zaakceptowania przez młodych ludzi zachodzących na rynku pracy zmian oraz zrozumienia, iż chęć rozwiązywania problemów może stać się jednocześnie drogą do osiągania wyższych celów.
„Czym kierować się planując przyszłość zawodową" Ewa Studzińska, doradca zawodowy z Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu, podjęła temat potrzeby wprowadzania orientacji zawodowej już na etapie przedszkola oraz wykorzystywania ciekawości poznawczej dzieci. Jej wystąpienie podkreśliło bardzo istotną rolę umiejętności młodych ludzi, które często są zdominowane przez wiedzę teoretyczną. Poruszyła również kwestię systemu wartości młodych ludzi, który obecnie często nazywany jest systemem wartości Pokolenia Y (typowy przedstawiciel Generacji Y to dobrze wykształcony młody człowiek - w dodatku niezwykle pewny swojej wartości. Nie chce godzić się na coś, co w jego przekonaniu jest poniżej jego możliwości ).
Kolejny panel dotyczył zagadnienia - „Jak odnajdują się na rynku pracy absolwenci szkół średnich powiatu jaworskiego", zaprezentowała go Urszula Latawiec, doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworze. Pani Urszula przedstawiła dane dotyczące bezrobocia w powiecie jaworskim, wygenerowane na 2013 i 2014 rok oraz największe grupy bezrobotnych. W grupach tych dominują następujące zawody: robotnik budowlany, murarz, ślusarz, technik ekonomista. Poinformowała również o ofertach pracy PUP w Jaworze w I półroczu 2014 roku.
Z kolei doradca podatkowy i pracodawca, Joanna Kudłata przeanalizowała kwestię „Oczekiwań pracodawców a kwalifikacje i kompetencje osób młodych". Zwróciła uwagę na niewystarczający poziom kompetencji kluczowych wśród młodych ludzi. Według pani Joanny, podczas rekrutacji kandydatów do pracy pracodawca skupia się przede wszystkim na znalezieniu osoby najbardziej zbliżonej do jego oczekiwań (kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, znajomość specyfiki pracy w przedsiębiorstwie, pozytywna prezentacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej). Jednak oczekiwania pracodawcy nie kończą się na tym etapie. Zatrudniona już osoba, a dokładnie jej praca mają przynosić określone i wymierne rezultaty. Wypełnianie swoich obowiązków jest zaś możliwe dzięki kompetencjom pracownika, które predestynują jego działania, decyzje czy też relacje z kolegami. Szczególną uwagę zwróciła na lojalność oraz kontaktowość pracowników.
Podjęte przez prelegentów tematy spotkały się z konstruktywną dyskusją uczestników konferencji, którą sprowadzić można do stwierdzenia: aby przyjaźń z rynkiem pracy była możliwa niezbędne jest zaangażowanie się wielu jednostek społecznych i wytworzenie się między nimi prawidłowych interakcji, które pomogą człowiekowi zrozumieć, zaakceptować a przede wszystkim nauczyć się radzić z obecną rzeczywistością zmienności rynku pracy.
Dyrektor Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno - Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze Bogusława Kałużna dziękuje wszystkim zaproszonym gościom i prelegentom za udział w konferencji.