Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy.
Zbigniew Herbert „Wilki"
Historia niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego po wielu latach zakłamania przebija się wreszcie do świadomości Polaków. Sprzyja temu, obchodzony 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", ustanowiony w 2011 roku przez parlament „w hołdzie żołnierzom wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".
1 marca nie został wybrany przypadkowo. Tego dnia w 1951 roku, w więzieniu UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Po raz pierwszy Dzień obchodzono w 60. rocznicę ich śmierci, 1 marca 2011 roku.
Na nas spoczywa obowiązek edukacyjnej misji przywracania pamięci i honoru niepokornych i niezłomnych bohaterów. Zadbajmy razem o to, by pamięć o żołnierzach polskiego podziemia przetrwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom.
Oddajmy Im cześć!