Jedną z najlepszych metod przekazywania tzw. „dobrych przykładów" w zakresie rozwoju ruchu turystycznego stanowią niewątpliwie wyjazdy studyjne, umożliwiające podpatrywanie ciekawych rozwiązań związanych z budową produktów turystycznych, czy też wymianą doświadczeń pomiędzy osobami i podmiotami z tej branży. Właśnie takie spotkania, pozwalające na lepszą integrację środowiska turystycznego, stanowią podstawę polsko-czeskiego projektu realizowanego przez Powiat Jaworski i Miasto Turnov, pn. „Ścieżki edukacyjne na czesko-polskim pograniczu".
Po raz kolejny, tym razem 18 listopada br., Ziemia Jaworska gościła przedstawicieli jednego z najprężniejszych regionów turystycznych Republiki Czeskiej, tj. Czeskiego Raju. Stronę polską reprezentowali: Edward Wiśniewski i Tomasz Horoszko przedstawiciele Parku Krajobrazowego „Chełmy", Krzysztof Majtczak - Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, Małgorzata Świderska - Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach, Ewelina Rozpędowska - Stowarzyszenie Kaczawskie, Marek Olszewski - właściciel gospodarstwa Agroturystycznego, Henryk Antkowiak - wiceprezes Jaworskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Krzysztof Lis - artysta, rzeźbiarz, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Gminy Mściwojów oraz gospodarze spotkania: Mariusz Foryś i Krzysztof Kowalczyk - pracownicy Starostwa Powiatowego w Jaworze.
Dzięki gościnności Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra" w Myśliborzu - pierwsza, warsztatowa część spotkania odbyła się w nowoczesnym obiekcie, którego walory i wspaniałe położenie nie umknęły uwadze naszych gości.
W pierwszej kolejności zaprezentowana została Ziemia Jaworska i Park Krajobrazowy „CHEŁMY", które dla wielu Czechów stanowią w dalszym ciągu swoiste novum obszaru przygranicznego. Prezentacji tej dokonali Edward Wiśniewski i Tomasz Horoszko z PK CHEŁMY. W dalszej części zaprezentwano walory Zbiornika Wodnego Mściwojów i znajdującej się przy nim Stanicy Żeglarskiej - jako miejsca coraz chętniej odwiedzanego przez turystów i lokalną społeczność, która od kilku już lat korzysta z uroków tego wyjątkowego miejsca ( głównie w celach rekreacyjnych - spacery, a w sezonie letnim sporty wodne). Ostatnim punktem polskiej prezentacji było przybliżenie przybyłym gościom Krainy Wygasłych Wulkanów oraz działalności Stowarzyszenia Kaczawskiego, jednej z najprężniej działających organizacji zajmującej się promocją regionu. Pozwoliło to na pewne porównanie regionów po obydwu stronach granicy, tj. Czeskiego Raju oraz Krainy Wygasłych Wulkanów oraz na odnalezienie wspólnej płaszczyzny dla przyszłych działań. Dokonała tego Ewelina Rozpędowska - członek zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego.
Pracownicy Centrum Informacji Turystycznej z Turnova, zaprezentowali z kolei swoją ofertę turystyczną na zbliżający się sezon letni 2010. Bez wątpienia kilka propozycji zyskało szczególną uwagę, co z powodzeniem mogłoby znaleźć odzwierciedlenie po polskiej stronie granicy, w tym m. in.
- grupowe, nocne zwiedzanie zabytków miasta z przewodnikiem,
- ogólnodostępne plakaty z listą imprez i przedsięwzięć turystycznych na okres wiosenno-letni,
- specjalne wydawnictwa związane z produktami lokalnymi (specjały wędliniarskie, piwowarskie, a także rękodzieło), itd.
Na zakończenie wspólnego spotkania goście zwiedzili Kościół św. Marcina w Jaworze, posiadający wiele wspólnych cech dla polskiej i czeskiej architektury. Ponadto złożono wizytę w Gospodarstwie Agroturystycznym „Cicha Bartna" w Bolkowicach oraz odwiedzono Firmę MARTEX, w której zapoznano się z nowoczesnym procesem wyrobu pieczywa oraz finalnym efektem pracy jakim jest olbrzymie bogactwo wyrobów z pieczywa, w zakresie smaku, wyglądu i zapachu.
W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie jakie oddzielono nam w organizacji wspólnego transgranicznego spotkania, a w szczególności:
- Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra" (za udostępnienie obiektu),
- Panu Krzysztofowi Patrzykowi - za prezentację bogactwa architektonicznego i historycznego Kościoła św. Marcina,
- Panu Stanisławowi Furtakowi oraz Pani Joannie Reczuch - za przedstawienie nowoczesnej linii produkcyjnej w Firmie „Martex",
- oraz Panu Markowi Olszewskiemu - za prezentację Gospodarstwa Agroturystycznego „Cicha Bartna" w Bolkowicach.
Pomoc ta znacznie wzbogaciła program spotkania i pozwoliła ukazać Ziemię Jaworską jako ciekawego i pełnego atrakcji miejsca zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych turystów.
Spotkanie (workshop) odbyło się w ramach projektu pn. „Ścieżki edukacyjne na czesko-polskim pograniczu", który wdrażany jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013
(nr projektu: CZ.3.22/2.2.00/08.00630).
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.