ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Remont Warsztatów przy Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego zakończony !
dodano: 14-09-2010 | Krzysztof Kowalczyk | wyświetleń: 9655

 

 
W okresie od kwietnia do grudnia 2010 roku Powiat Jaworski realizuje projekt pod nazwą Powiatowy Program profilaktyki z zakresu bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży powiatu jaworskiego „BEZPIECZNA MŁODOŚĆ". Partnerami tego projektu są samorządy: Bolkowa, Męcinki, Mściwojowa, Paszowic i Wądroża Wielkiego. Od strony organizacyjnej, w projekcie uczestniczą również Komenda Powiatowa Policji w Jaworze, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze, Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworze, Jaworski Ośrodek Kultury, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze/Oddział w Jaworze oraz lokalne media. Głównym partnerem finansowym tego projektu jest natomiast Fundacja Polska Miedź z Lubina.


Największa uwaga w Programie skierowana została na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym, gdyż dynamicznemu rozwojowi rynku motoryzacyjnego, rosnącej liczbie samochodów i motocykli towarzyszy coraz powszechniejsza troska o bezpieczeństwo na, niestety, coraz bardziej niebezpiecznych drogach. Na szczególną uwagę zasługują piesi, gdyż w przeciwieństwie do osób poruszających się samochodami - nie są chronieni karoserią, pasami bezpieczeństwa, czy też poduszką powietrzną, a statystyki są alarmujące! Dzieci i młodzież to grupa najbardziej narażona na niebezpieczeństwa ruchu drogowego. Rocznie w Polsce dochodzi do około 5,5 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat - często z ofiarami śmiertelnymi i obrażeniami, których skutki pozostają na lata, a nawet na całe życie. Leczenie i późniejsza rehabilitacja potrafią odebrać wiele lat dzieciństwa.

Według prawa dzieci, które ukończyły 7 rok życia mogą już same, bez nadzoru dorosłych poruszać się po drodze. Oznacza to, że już siedmiolatki idące same do szkoły narażone są na przechodzenie przez jezdnie bez sygnalizacji świetlnej, czy poruszanie się wzdłuż niebezpiecznych dróg i ulic. Często nie zdają sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwa mogą nieść ze sobą niektóre ich zachowania. Nie są w stanie określić rzeczywistej odległości, jaka dzieli ich od nadjeżdżającego pojazdu oraz prędkości, z jaką się on porusza. Bywa również tak, że dzieci, nawet znając niektóre zasady ruchu drogowego nie stosują ich. Dlatego to właśnie dorośli muszą zrobić wszystko, aby dzieci uczestniczące w ruchu drogowym były jak najbezpieczniejsze i jak najmniej narażone na wypadki. Od najmłodszych lat trzeba uczyć ich właściwego zachowania oraz zasad obowiązujących na drodze, tłumacząc jednocześnie, jakie niebezpieczeństwa grożą za ich nieprzestrzeganie.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, dzieci do lat 15, które poruszają się drogą po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, muszą nosić elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu /art.43, par. 2/.

Osoba poruszająca się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych widziana jest w światłach mijania z odległości 20 - 30 metrów. Samochód poruszający się z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 metrów w ciągu1 sekundy. Zatem pieszy nie ma żadnych szans na podjęcie jakiejkolwiek reakcji obronnej. Jeśli ten sam poruszający się przy jezdni pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów. Pieszego z odblaskiem kierowca zauważy więc pięć razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby dla własnego dobra wszyscy piesi, zarówno dzieci jak i dorośli, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe!

W ramach realizacji tego Programu - począwszy już od 1 września - funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji rozpoczną akcję „Bezpieczna droga do szkoły". Poza edukacją z zakresu prawa o ruchu drogowym funkcjonariusze rozdawać będą elementy odblaskowe służące dzieciom do lepszej widoczności na drodze. Będą to zawieszki odblaskowe, taśmy samozaciskowe, smycze na klucze lub telefon, a także kamizelki odblaskowe, rękawy na ramy rowerowe i odblaski zaczepiane do kół. Dodatkowo rozdawać będą kolorowe publikacji o bezpieczeństwie. Zadania o charakterze profilaktycznym realizować będą także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworze. Podczas spotkań w przedszkolach i szkołach podstawowych uczyć będą jak zachować się w czasie zagrożeń i jak unikać niebezpieczeństw związanych z ogniem. Dla młodzieży natomiast - Program „BEZPIECZNA MŁODOŚĆ" przewiduje udział w koncercie muzycznym, powiązanym z profilaktyką uzależnień, planowanym na przełomie września i października.
Do tej pory, w ramach realizacji Programu, sfinansowano już nagrody dla laureatów powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom", jak również dla laureatów eliminacji powiatowych ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wiatr, wypadek ogień woda - strażak zawsze rękę poda". W ramach akcji „Bezpieczne wakacje", realizowanej przez Komendę Powiatową Policji i Oddział PTTK Ziemi Jaworskiej zakupiono także nagrody dla uczestników licznych rajdów i wycieczek. Ogólny koszt realizacji Programu „BEZPIECZNA MŁODOŚĆ" wynosi 15 tys. zł, a liczba dzieci i młodzieży nim objętych to aż 7 tys. 170 osób, z czego największą grupą są dzieci w wieku przedszkolnym (5-6 lat) oraz dzieci ze szkół podstawowych.

 

    

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg