W dniu dzisiejszym w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W samo południe na dziedzińcu jaworskiego Zamku Piastowskiego przedstawiciele lokalnych środowisk i instytucji, złożyli hołd poległym bohaterom. Władze samorządowe Powiatu Jaworskiego reprezentowali: Członek Zarządu Powiatu Henryk Hawrylewicz, Radna Rady Powiatu Maria Piwko oraz Sekretarz Powiatu Bogumiła Wenda.
Uroczystość uświetnił występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworze, która wyrecytowała okolicznościowe wiersze.
Również uczniowie Zespołu Szkół i Placówek w Bolkowie oddali cześć Żołnierzom Niezłomnym.
W obchodach zainicjowanych i zorganizowanych przez nauczyciela ZSiP w Bolkowie - Pana Marcina Jankowskiego obok uczniów i wielu zaproszonych gości uczestniczyli: Wicestarosta Jaworski - Pan Arkadiusz Baranowski, Przewodniczący Rady Powiatu - Pan Roman Sadowski, Dyrektor ZSiP w Bolkowie - Pani Beata Zalewska, a także pamiętająca wydarzenia tamtych lat - należąca do Związku Kombatantów - Pani Maria Kleniuk.
W auli jaworskiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się okolicznościowa akademia.Uczniowie przedstawili tragiczną historię jaworskich Żołnierzy Wyklętych. Władze samorządowe Powiatu Jaworskiego reprezentowali: Wicestarosta Arkadiusz Baranowski oraz Sekretarz Powiatu Bogumiła Wenda.
Wicestarosta zwracając się do zebranych podkreślił:
"Widzimy w oparciu o te spory międzynarodowe, jak ważna jest pamięć historyczna, a przede wszystkim prawda historyczna. Kiedy zderzamy się z relatywizowaniem historycznej pamięci, kiedy wmawia się nam Polakom, że staliśmy w jednym rzędzie z okupantami, z totalitaryzmami. Żołnierze Wyklęci, żołnierze podziemia antykomunistycznego przez długie lata byli skazani na niepamięć, próbowano wyrzucić ich na śmietnisko historii, dosłownie i w przenośni. Można powiedzieć, że wracają w wielkim stylu."
Dzień 1 marca jest świętem państwowym, poświęconym upamiętnieniu żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.
Data wydarzenia nawiązuje do 1 marca 1951 r., kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
GALERIA ZDJĘĆ (1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych):