Infrastruktura komunikacyjna państwa jak krwioobieg, w którym różnego rodzaju pojazdy niczym krwinki, codziennie i w milionach przemierzają nasze drogi. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj rozwoju gospodarki bez tego ruchu, a statystyki podają, że z roku na rok odnotowujemy coraz większe zagęszczenie. W takiej rzeczywistości dzisiaj żyjemy, ale mało kto zauważa, że za całym tym tyglem komunikacyjnym stoi energia, energia spalanych paliw. Nie wyobrażamy sobie świata bez samochodu, a jednak musimy zdawać sobie sprawę z wyczerpujących się surowców - ropy, gazu i węgla, bo to one są dzisiaj podstawą, np. polskiej energetyki, a co za tym idzie komunikacji.
Zespół Szkół i Placówek gościł dwóch prelegentów z Politechniki Wrocławskiej, filii w Legnicy prof. dr hab. Andrzeja Kazimierczaka i dr Macieja Gwoździewicza, którzy przybliżyli nam temat pojazdów przyszłości, a konkretnie napędów przyszłości. Prof. Kazimierczak skupił się na przyszłości silnika spalinowego, pokazując rozwój tej technologii i perspektywy w przyszłości w wielu krajach. Dr Gwoździewicz przedstawił natomiast napęd elektryczny jako konieczność przyszłości. Prelekcje jednak pokazały aktualną rzeczywistość, w której Polska musi gonić inne kraje. Nawet jeśli wszyscy nagle zaczęli by jeździć pojazdami z napędem tylko elektrycznym, to zabrakłoby energii elektrycznej w ogóle, a biorąc pod uwagę to, że prąd w naszych gniazdkach pochodzi w 80% ze spalania węgla, to ani to ekologiczne, ani praktyczne.
Nie zmienia to faktu, że elektryka w końcu wyprze spalanie paliw płynnych i będziemy zmuszeni jeździć autami na prąd. Prof. Kazimierczak ocenia ten czas na ok 40 lat, kiedy już nie będzie czego wydobywać, dlatego należy szukać już teraz optymalnych rozwiązań, a jedną z nich jest, np. napęd hybrydowy.
Prelekcje odbyły się w nowo otwartej Bolkowskiej Galerii Historyczno-Artystycznej, siedzibie Biblioteki Publicznej w Bolkowie, a odbiorcami byli uczniowie klas I, II i III technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.