Dobiegają końca prace związane z realizacją zadania „Przebudowa chodnika przy drogach powiatowych 2792D i 2803D w Targoszynie w celu zagospodarowania centrum wsi" w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Program ten jest aktualnie ważną napędową siłą rozwoju obszarów wiejskich, skutecznie przeobrażającą tereny nią objęte i stanowiącą istotny składnik procesów rozwojowych na poziomie lokalnym i regionalnym. Inicjatorem i sprawcą działań związanych z budową nowego chodnika w Targoszynie są sami mieszkańcy zrzeszeni w lokalnej organizacji pozarządowej o nazwie Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Targoszyn. Skupia ono panie z Koła Gospodyń Wiejskich, strażaków ochotników, członków Kółka Rolniczego, rady sołeckiej i wszystkich aktywnych mieszkańców tej wsi. Z wielką odwagą i determinacją pod wodzą jej prezesa, Piotra Pieniążka zdecydowali się na wykonanie inwestycji, która już niedługo diametralnie zmieni wygląd Targoszyna. Wcześniej, zniszczony ciąg pieszy biegnący wzdłuż wsi o długości ok. 1200 m szpecił tę piękną miejscowość.
Członkowie tego stowarzyszenia aktywnie zaangażowali się w działania na rzecz swojej wsi, poprzez opracowanie Planu Odnowy Miejscowości, wniosku aplikacyjnego, przeprowadzanie przetargu i realizacji całej inwestycji, wartej prawie pół miliona złotych. Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest modelowym przykładem współpracy pomiędzy III sektorem, a samorządami wszystkich szczebli, zaczynając od Stowarzyszenia w Targoszynie, poprzez Gminę Mściwojów, Powiat Jaworski po Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Środki na wkład własny, na realizację tego zadania, w wysokości 220 000 złotych zabezpieczył Powiat, natomiast w ramach wspólnego programu remontu chodników przy drogach powiatowych, Gmina Mściwojów dofinansuje realizację tego zadania na kwotę około 55 000 złotych. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca, a uroczyste otwarcie pierwszego etapu 22 sierpnia - podczas V Dnia Szkółkarza i Sadownika. Spore zaangażowanie w to zadanie wykazali również pracownicy Wydziału Rozwoju, Promocji i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego w Jaworze, którzy pomagali w realizacji tego przedsięwzięcia, jak również Alina Woźnicka-Koch, pracownik UG Mściwojów i jednocześnie członek zarządu stowarzyszenia.
Stowarzyszenie złożyło również wniosek na drugi etap budowy chodnika do Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Kaczawskie w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju. Środki finansowe na wkład własny zapewniają Powiat Jawor i Gmina Mściwojów. Projekt przeszedł już ocenę formalną i merytoryczną, odbyła się wizytacja z Urzędu Marszałkowskiego i czekamy już tylko na podpisanie umowy. Liczymy na to, że II etap zostanie zrealizowany także w tym roku.
Przykład targoszyńskiego chodnika, którego remont zgłaszany był od blisko 10 lat i zakończył się sukcesem, nie tylko zachęcił do działania wiele osób, ale również pokazuje jak można pomnażać publiczne pieniądze i zdobywać środki na wielkie rzeczy ważne dla lokalnej społeczności. Zgoda władz samorządowych i wsparcie aktywnych mieszkańców popłaca w zdobywaniu środków, a przypomnijmy, że w powiecie również stowarzyszenie z Zębowic skorzystało z podobnej pomocy. Zarząd targoszyńskiego stowarzyszenia składa podziękowania przede wszystkim członkom stowarzyszenia za wkład i zaangażowanie w realizację tej inwestycji, mieszkańcom miejscowości za cierpliwość i wyrozumiałość podczas utrudnień komunikacyjnych związanych z remontem, a Zarządowi Powiatu Jaworskiego i Panu Staroście, Stanisławowi Laskowskiemu oraz pracownikom starostwa za osobisty wkład i pomoc w realizację tego przedsięwzięcia, bo przecież od opracowania dokumentacji technicznej przez Starostwo Powiatowe wszystko się zaczęło.