Festiwal Słowian i Wikingów odbywający się na początku sierpnia br. na Wolinie doskonale wpisywał się w założenia realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Targoszyn i Jaworski Harcerski Klub Żeglarski WIDMO projektu pn. „OSADA WIKINGÓW, jako szansa na popularyzację rzemiosł dawnych wśród wiejskiej młodzieży".
Na początku sierpnia br. 25-osobowa grupa młodzieży z terenu Gminy Mściwojów wyjechała na 4-dniowy wyjazd nad morze celem uczestnictwa w tym wielkim turystycznym wydarzeniu. Ponadto, jak mówią sami uczestnicy, "... zależało nam na pozyskaniu ciekawej inspiracji dla zaplanowanych jeszcze pod koniec tegorocznych wakacji przeobrażeń, jakim poddana będzie stanica żeglarska w Mściwojowie", która przez nich samych zaadaptowana zostanie na OSADĘ WIKINGÓW". Podczas Festiwalu każdy z uczestników mógł oglądać pokazy bitew z udziałem 500 wojowników, zaślubiny, pieśni, tańce, sagi i legendy oraz wiele innych czynności m.in. polegających na ręcznym wyrabianiu przedmiotów codziennego użytku. Było to niezwykłe, ponieważ wszystkie te rzeczy, robione były przez rękodzielników pochodzących z wielu europejskich krajów, na oczach licznie zgromadzonych widzów, w dodatku z niezwykłą dokładnością i w bardzo pomysłowy sposób. Warto dodać, iż uczestnicy wycieczki przed wyjazdem wyposażeni zostali w stroje nawiązujące do epoki wikingów, które pomogły im w pełni poczuć ten wyjątkowy klimat i utwierdzić ich w przekonaniu, iż stanowią oni jeden z ważnych elementów tego święta. Zadaniem uczestników było uzupełnienie tych strojów o własne elementy: wisiorki, amulety, taśmy, itd. Jednocześnie każdy z uczestników otrzymał naszyjnik, kubek i wszystko to, co wykonał samodzielnie w glinie na poprzednim biwaku w Dobkowie, w ramach przeprowadzonych tam warsztatów rękodzielniczych.
Podsumowaniem tej części wyjazdu było zorganizowane świeczowisko, na którym każdy opowiadał o tym czego dowiedział się od napotkanych podczas festiwalu rękodzielników, artystów, wojów, itd. W ten sposób każdy mógł przedstawić ciekawe, z własnego punktu widzenia, tzw. rzemiosła dawne, w tym jak wytwarza się miecze, ubrania, bębny, garnki, wisiorki, czy tabliczki pełniące w tamtym okresie funkcje swego rodzaju kalkulatorów. Wyjazd ten wiązał się także z wieloma innymi atrakcjami - młodzież odbyła m.in. rejs statkiem Wikinga, plażowała, obejrzała pokaz żaglowców w Świnoujściu, „zaliczyła" ognisko z kiełbaskami, zwiedziła również Turkusowe Jeziorko.
Dzieci i młodzież pragną serdecznie podziękować za umożliwienie im bezpłatnego uczestnictwa w wyjeździe, którego koszty pokryte zostały w ramach wdrażanego przez Stowarzyszenie projektu współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu RÓWNAĆ SZANSE 2011. Warto wspomnieć, iż uczestnicy wyjazdu będący jednocześnie członkami Klubu Żeglarskiego, zamieszkują aż 5 graniczących ze sobą wiosek, co ma niezwykły wymiar integracyjny. Jak dodaje prezes Stowarzyszenia - Piotr Pieniążek w najbliższym czasie planowane jest również przeprowadzenie zajęć z nauki jazdy konnej dla młodzieży oraz dodatkowych zajęć z pływania pod żaglami na zbiorniku Mściwojów.
Dzieci i młodzież - uczestnicy wyjazdu