ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Podsumowano projekt
dodano: 27-10-2014 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 8224

22 października br. dyrektorzy placówek oświatowych, Starosta Jaworski, Stanisław Laskowski, przedstawiciele CIZ, realizatorzy oraz zaproszeni goście uczestniczyli w konferencji podsumowującej realizację projektu „Pilotażowy model doskonalenia nauczycieli i zewnętrznego wspomagania szkół i przedszkoli w powiecie jaworskim", która odbyła się w Powiatowym Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze.

Powitania gości dokonała Dyrektor PCPP-PiDM w Jaworze - Pani Bogusława Kałużna, realizator projektu, która jednocześnie poddała analizie i podsumowała realizację Powiatowego Programu Wspomagania Szkół i Przedszkoli w roku szkolnym 2013/2014. Pani dyrektor dowiodła w swojej prezentacji, że głównym celem projektu było zwiększenie efektywności funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli na terenie powiatu poprzez wdrożenie pilotażowego powiatowego programu wsparcia szkół i przedszkoli w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r. W ramach realizacji zadań projektu w roku szkolnym 2012/2013 zrealizowane zostały bezpłatne warsztaty w 26,  a w roku szkolnym 2013/2014 w 30 placówkach biorących udział w projekcie. Każdy z 498 nauczycieli uczestniczył w warsztatach, które odbywały się w ilości 12 godzin dydaktycznych z wybranej przez szkołę/przedszkole jednej z ofert. W każdej placówce odbyły się 4 trzygodzinne szkolenia, podczas których przewidziany był catering dla każdego nauczyciela biorącego udział w projekcie. Po zakończeniu pełnego cyklu szkoleń przeprowadzono konsultacje grupowe z ekspertem w każdej placówce, jednorazowo 3 godziny. Jednocześnie w trakcie dwuletniego projektu nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w utworzonych 5 Sieciach Współpracy i Samokształcenia, których spotkania odbywały się w PCPP-PiDM w Jaworze z wykorzystaniem zakupionej w ramach cross-finansingu tablicy interaktywnej.

Jako kolejna głos zabrała pani Ewelina Sadowska, ekspert, a także przedstawiciel Dolnośląskiego Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, która zaprezentowała  doświadczenia CIZ we współrealizacji nowego modelu doskonalenia nauczycieli w powiecie jaworskim. W swojej prezentacji przedstawiła wnioski i możliwości, jakie dała współpraca ośrodka szkoleniowego z placówkami oświatowymi w ramach realizowanego projektu.

Prezentację nt. „Pilotażowy model doskonalenia nauczycieli i zewnętrznego wspomagania szkół i przedszkoli w powiecie jaworskim" - osiągnięte cele  i wprowadzone zmiany - przedstawiła i szczegółowo omówiła pani Beata Janas, koordynator projektu.  Z prezentacji tej jasno wynikało, że projekt przyniósł zamierzone efekty, zrealizowane zadanie osiągnęły planowany czynnik wzrostu, a przy tym pozwoliły na zmianę świadomości nauczycieli w zakresie samokształcenia osobistego, jak również rozwiązywania zdiagnozowanych potrzeb szkoły czy przedszkola.

W prezentacji dotyczącej rezultatów realizacji najpopularniejszej oferty doskonalenia w roku szkolnym 2014/2015,  szkolny organizator rozwoju edukacji (SORE) pani Bogumiła Sokołowska przekazała zalety płynące z uczestnictwa w warsztatach z obszaru „Nauczyciel 45+". Największym powodzeniem wśród nauczycieli cieszyły się zajęcia z ekspertem od emisji głosu oraz ćwiczenia z asertywności. Ważnym aspektem oferty był nacisk nałożony na poprawę kondycji psychofizycznej nauczycieli oraz czynnikom zapobiegającym wypaleniu zawodowemu.

Tematem kolejnej prezentacji, jaką przedstawiła pani Zofia Głowniak (SORE) były metody diagnozowania problemu rozwojowego szkół i przedszkoli w kontekście oferty doskonalenia nauczycieli. Podstawę do opracowania Rocznego Planu Wspomagania dla każdej placówki stanowiła diagnoza przeprowadzona przez Szkolnego Organizatora Rozwoju Edukacji SORE. Wywiad z dyrektorem placówki, spotkanie z zespołem zadaniowym oraz radą pedagogiczną pozwoliło na zidentyfikowanie problemu rozwojowego. Pani Zofia Głowniak pokazała zebranym różne formy i rodzaje przeprowadzania diagnozy, ich wady i zalety oraz szczegółowo omówiła najefektywniejsze z nich.

Na zakończenie - koordynator Sieci Współpracy i Samokształcenia (SWS) dla dyrektorów - pani Dorota Menkarska dokonała prezentacji: „SWS jako istotne ogniwo zmodernizowanego systemu doskonalenia  i wspomagania szkół.  Przykłady dobrej praktyki".

Po zakończeniu wszystkich prezentacji zgromadzeni na konferencji dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele oraz przedstawiciele organów samorządowych wzięli udział w dyskusji na temat wniosków oraz dalszych planów rozwojowych systemu oświaty w naszym powiecie, zgodnych z polityką oświatową państwa na przyszłe lata.

Dyrektor Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno - Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Jaworze Bogusława Kałużna podziękowała dyrektorom szkół, nauczycielom i wszystkim zaproszonym gościom za udział projekcie, wręczając im certyfikaty, podziękowania i upominki w postaci produktów wytworzonych przez uczestników sieci w ramach warsztatów.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg