3 marca br. w siedzibie Powiatowego Zespołu Schronisk Młodzieżowych w Jaworze odbyło się szkolenie obronne w zakresie ,,Przygotowania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa we współpracy z administracją samorządową w powiecie jaworskim".
Organizatorami szkolenia było Starostwo Powiatowe w Jaworze oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szkolenie skierowane było do pracowników merytorycznych podmiotów leczniczych i samorządowych, prowadzących sprawy obronne w powiecie jaworskim. W szkoleniu udział wzięli również przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, Szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu oraz Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bolesławcu. Tematyka szkolenia obejmowała sposób opracowania planów przygotowań podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, jak również prawidłowego wykonywania dokumentacji niejawnej, zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych, w jednostkach samorządu terytorialnego oraz w podmiotach leczniczych. Wśród prelegentów byli m.in. Kapitan Sławomir Paterak, Akademia Obrony Narodowej, Kapitan Jarosław Biernacki, 23 Pułk Artylerii i Tomasz Wala, Zastępca Kierownika Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jaworze.
Jednym z poruszanych podczas szkolenia tematów były zasady, tryb planowania, nakładania i wykonywania oraz reklamacji od obowiązku świadczeń na rzecz Sił Zbrojnych przez organy samorządowe, na przykładzie organizacji i rozwijania Zastępczych Miejsc Szpitalnych, zwanych świadczeniami zdrowotnymi dla poszkodowanych, rannych i chorych. Wyjątkowo ciekawa okazała się prezentacja doktoranta Akademii Obrony Narodowej Sławomira Pateraka nt. organizacji zabezpieczenia medycznego kontyngentu wojskowego w operacjach wojskowych prowadzonych poza granicami kraju, w układzie narodowym i sojuszniczym.
Tematem, który wywołał burzliwą dyskusję okazał się temat dotyczący zasad funkcjonowania systemu wykrywania skażeń w RP oraz ostrzeganie i alarmowanie ludności.
Instruktor Szkoły Ratownictwa Pogotowia Ratunkowego w Legnicy przedstawił natomiast zasady współpracy jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów medycznych z zespołami ratownictwa medycznego w sytuacji zdarzeń masowych. W czasie trwania szkolenia przy Jaworskim Centrum Medycznym odbywał się również pobór krwi przy udziale mobilnego punktu poboru krwi w warunkach polowych.
Starostwo Powiatowe w Jaworze