ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Portal - Powiat Jaworski
Znakowanie ważnych kulturalnych i turystycznych zabytków Czeskiego Raju

Wspólnie o wyznaczaniu tras turystycznych

       Rozwój turystyki na obszarze polsko-czeskiego pogranicza jest bardzo ważny dla Powiatu Jaworskiego jak i partnera z Republiki Czeskiej - Miasta Turnov. Potwierdzeniem czego jest coraz większy udział sektora turystyki w strukturze gospodarczej tego regionu.

     Na zaproszenie Stowarzyszenia CZESKI RAJ w dniu 21 lutego 2012 r. do Turnova wyjechała 14-osobowa delegacja z powiatu jaworskiego, złożona z przedstawicieli działających w  branży turystycznej i agroturystycznej, członków stowarzyszeń oraz władz samorządowych  na czele ze Starostą Jaworskim Stanisławem Laskowskim, a także Wójtem Gminy Mściwojów  Mariuszem Forysiem. Członkowie delegacji uczestniczyli w spotkaniu roboczym, którego ideą było zaprezentowanie systemu oznakowania tras i obiektów turystycznych na obszarze Czeskiego Raju. Ważnym punktem obrad było omówienie tzw. brązowych przydrożnych tablic skierowanych głównie dla turystów zmotoryzowanych, które instalowane są na obszarze wielu krajów Europy, w tym Polski i Czech. Przedstawiciel Stowarzyszenia „Czeski Raj" w swoim wystąpieniu przedstawił proces uzgodnień oraz wymagań w zakresie tablic, które zamontowano jeszcze pod koniec 2011 r., prowadzących do lokalnych atrakcji i obiektów turystycznych.

      Problemy związane z wprowadzeniem jednolitych zasad na naszym terenie przedstawił Leszek Światkowski, Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Jaworze. Sporo uwagi poświęcono porównaniu metodologii oznakowania w terenie tras turystycznych. Sposób oznakowania tras po naszej stronie granicy przedstawił Leszek Drabczyk, Prezes PTTK w Jaworze.

      Z zainteresowaniem wysłuchano prezentacji ks. dr Marka Kluwaka, Proboszcza Parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Męcince, który przedstawił sposób oznakowania szlaku cysterskiego na obszarze Gminy Męcinka. Wyjątkowość tego rozwiązania stanowią drewniane rzeźby mnichów (strażaka, lekarza, ucznia, itp.) umiejscowione przy tablicach informacyjnych na trasie szlaku, jako alternatywne formy wizualizacji jego przebiegu.

     Starosta Jaworski Stanisław Laskowski przedstawił natomiast wdrażany na przestrzeni 2009-2010 roku projekt transgraniczny, w wyniku którego powstała Ścieżka Edukacyjna w Muchowie. Dziś jest to doskonale przygotowane miejsce do organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych, spotkań środowisk kombatanckich i wycieczek szkolnych. Starosta przypomniał, że oprócz infrastruktury w postaci wiaty turystycznej, oświetlenia, tablic informacyjnych, placu zabaw, infokiosku z dostępem do Internetu powiat wydał cały szereg materiałów i publikacji wielojęzycznych skierowanych do turystów z kraju i z zagranicy.

     Podsumowaniem całości wyjazdu była wizyta polskich i czeskich przedstawicieli w obiektach oznakowanych przez stronę czeską w ramach projektu pn. „Oznakowanie ważnych celów turystycznych i kulturalnych Czeskiego Raju na terenie Euroregionu Nysa", w tym m. in. Synagodze Żydowskiej i Pałacu Hruby Rohozec w Turnovie. Obydwie strony zadeklarowały dalszą współpracę na rzecz rozwoju turystycznego, społecznego i kulturalnego oraz zapowiedziały kontynuację transgranicznych projektów, które na przykładzie wybudowanej ścieżki edukacyjnej w Muchowie przynoszą wiele korzyści.

Wprowadził: Krzysztof Kowalczyk

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze inne ujęcie
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg